Osobní

Turečtina

Turecko

Turecko

Na počátku byl jeden velký večírek už snad před šesti lety (možná více), kdy se zrodil nápad jet na výlet do Turecka. Následovalo období tureckého klidu, které ale nevydrželo dlouho, jenom do pobytu Erasmus na Uludag universitě. Vypil jsem hodně čaje, ale turecky se nenaučil. Chyba, nicméně Turecko mi definitivně přirostlo k srdci, tudíž další návštěvy na sebe nenechaly dlouho čekat. Ať už jsem projížděl dále na východ nebo jenom zajel za kamarádama, vždy to byl fascinující čas s malou kaňkou – (ne)dorozumění. Těch pár slovíček, pozdravů a číslovek mě sice zachránilo před smrtí hladem, ale žádnou velkou konverzaci jsem s tím neurobil. Takže co s tím? Po letech dumání a hledání důvodů nebo nejrůznějších příčin, jsem se (možná) letos rozhodl a byl i částečně postrčen k činu převelikému, a to něco s tím udělat, resp. zkusit se naučit (aspoň základy) turecky.

Nicméně abych přešel od slov k činům, je třeba nejdřív najít zdroje, a to není tak úplně jednoduché.  Ideální pkombinace : učebka + jazykovka se totiž v brněnském prostředí moc nekoná. Jak se dá vysledovat z této diskuze: http://turecko.orbion.cz/diskuse/turectina-1608/, tak nějaké nesmělé pokusy zde existují, kdy skromnou nabídku tvoří převážně převážně rodilí mluvčí, ale tím to končí. Praha je daleko a obíhat místní prodavače kebabů se mně moc nechce.  Nezbývá než prohledat internetové zdroje a zkusit najít nějaké naskenované učebnice nebo vůbec možnosti, kde co sehnat za nějakou rozumnou cenu.

Už kdysi dávno jsem náhodou narazil na starší učebnice od Dr. Hristové, resp. na její oskenovanou kopii, která svého času koledovalo po Internetu. Kupodivu se tak stále děje, a to na adrese: http://www.hamady.eu/clanky/turectina/hristova-1999_-prakticka-turectina. Na první pohled, na více pohledů jsem zatím neměl odvahu, knížka působí hodně přísně, až skoro nepřístupně a nepochopitelně. Na témže serveru má Jan Hamaďák i naskenovaný slovníček: http://www.hamady.eu/clanky/turectina/cesko-turecky_turecko-cesky-slovnik. Rozhodně chválihodné a užitečné.  Existuje ještě nedávno vydaný Turecko-český slovník za 590 Kč od nakladatelství Leda, ovšem myslím, že dokud nezačnu studovat turečtinu profesionálně nemá tento kup moc smysl.

S metodou pana Pimsleura jsem měl již tu čest u arabštiny před několika lety, osobně jsem u toho trochu usínal, i když své ovoce to částečně neslo. Celkem deset lekcí v MP3 je ke stažení zde.
Jako zatím nejlepší a nejužitečnější se mně jeví knížka Teach Yourself Beginner’s Turkish, jenž je spolu s CD k dostání např na Amazonu za 16£ nebo za pár minut rychlého připojení zde.

Mno a teď už nezbývá nic jiného než si popřát iyi şanslar nebo hodně štěstí a doufat, že dorazím úspěšně ne-li do poslední lekce, tak alespoň do přeposlední a budu mít co nejdřív možnost si vše procvičit v reálu někde v Turecku. Jako ideální by se mi jevil východ Turecka, ale tam se zase mluví spíše kurdsky než spisovně turecky, a to by moji již určitě brilantní turečtinu akorát rozhodilo 😆 .

Categories: Osobní

Tags: , .

3 thoughts on “Turečtina

  • Petr

    Jojo, Teach Yourself znam moc dobre, i kdyz jen arabstinu. Kdyz nemas ucitele tak jako zaklad je to docela slusne, i kdyz se asi vyplati kombinovat vice zdroju. Napriklad pana Pimsleura nebo Roseta Stone, coz je zase dobry na slovicka. Drzim palce at ti to jde.

    BTW, u nas v ulici otevreli pravej Turkish fastfood Kebab Pasha, ceny ne uplne mirne, ale jidlo jak ze Stambulu.

  • Turecko-český slovník od Ledy je už taky naskenovanej,ale na netu nevisí, přeci jenom to je celkem čerstvý a nakladatelstvi by mohlo mit neco proti autorskym pravum a tak…;-)

  • It’s good to know that a person spent the time to analyze this facet, even though the conclusion never always match up my personal expectations.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.