Donggang a ostrov Xiaoliqiu (Želví ostrov)
Dneska máme našlapaný program. Nejdříve vlakem a potom busem do Donggangu, kde naskočíme na loď na Želví ostrov. Na ostrově budeme celé odpoledne a večer nazpět na pevninu na hotel.
Ještě není ani sedm hodin ráno a už jsme na vlakovém nádraží, kde vracíme dle pokynů motorku, rychle si kupujeme snídani a honem do vlaku směr Chaozhou. Cesta trvá dvě hodiny, jedeme krásnou krajinou podél pobřeží, potom tunelem podjedeme hory a jsme prakticky v cíli. Zde přesedáme na autobus a za dalších 40 minut jsme v Donggangu. Necháváme na ubytování batohy, a tak akorát stíháme trajekt v jedenáct hodin. Lístky máme dopředu koupené přes Klook, ale asi to nebylo nutný, není úplně nejvíc sezóna. Za 20 minut jsme na ostrově, kde je ovšem trochu víc živo, než jsme předpokládali. Asi je přece jenom bude trochu sezóna. Chceme si půjčit kola, ale nikdo je nenabízí, tudíž musíme vzít za vděk e-skútrem za 400 TWD a vyrážíme. Nejdříve ale klasicky pro zásoby do 7eleven a potom už konečně odbočujeme z hlavní silnice. Ihned je menší provoz a my jedeme k první atrakci nazvané Vase rock. Je tady hrozně moc lidí, pojeďme rychle někam pryč. Asi nebude úplně kam, protože ostrov je malinkatý a lidi jsou úplně všude. Na Venice beach je to o něco lepší. Kdyby nebyly takový vlny a všude ježci, dalo by se i koupat. Takhle je z koupání čvachtání po kolena a brzký odjezd zase někam dál. Pokračujeme dál okolo ostrova, kde se na Secret beach dá jakžtakž vykoupat a celkově je to tady klidnější. Po koupačce se ještě jedeme podívat k majáku do vnitrozemí a vyzkoušet, zda náš skútr zvládne i tento malý kopeček. Zvládl, ale museli jsme ho dost povzbuzovat. Poslední trajekt nazpět na pevninu jedem kolem páté, cestou nazpět stíháme ještě jedno výběrový kafe a potom už honem na trajekt. Nazpět v Donggangu už máme pouze jediný úkol pro tento den – najít nějakou dobrou (nejlépe seafood) večeři. Ale není to ještě tak lehký. Restauraci máme sice hnedka u hotelu, ovšem ještě před jídlem se jdeme podívat k nedalekému chrámu Donglong. A tady jsme se dlouho zdrželi. Jak popsat ceremonii, na kterou jsme dobře hodinu fascinovaně koukali? Rituál odpuštění? Vůbec nevím. Bubny, rachejtle, sebezraňování a tance vedoucí až do extatického stavu. Nádherný divadlo, ale my už máme hlad. Jdeme nazpět do naší restaurace. Dáváme grilovanou makrelu a nějaké mořské potvory jako sépie, kraby apod. Bylo to sice dražší, ovšem hodně dobrý.
Náklady: 728 vlak Chaozhou, 835 trajekt, 400 motorka, 720 večeře, 80 bus do Donggang, 171 snídaně, 180 kafe ostrov, 146 oběd 7eleven
Tainan
Dneska máme v plánu přesun na sever do nejstaršího tchajwanského města, a také bývalého hlavního města, do Tainanu. Kolem osmé spěcháme ranním velice klidným Dongangem na autobusovou zastávku, cestou míjíme mnoho snídaňových „fastfoodů“, kde si kupuji sladkou buchtu a něco jako kakao. Autobus do Chaozhou, kde budeme přestupovat na vlak do Tainanu jede za pár minut. Půlhodina čekání je tak akorát na kafe, abychom za další hodinu byli v cíli dnešního dne. V Tainanu máme asi nejvtipnější ubytko za celou cestu, bydlíme totiž přímo na vlakovém nádraží a do hostelu se vchází přes Family Mart. Takhle brzo dopoledne ještě nejsou palandy připraveny, necháváme proto věci ve společenské místnosti na hostelu a vyrážíme do ulic. První zastávkou (když nepočítám pauzu na ledový čaj) je Chikan Tower (70 TWD) – krásně zrekonstruovaná pevnost z holandského období známá také jako Fort Providentia. Dneska je Chikan Tower spíše chrám s výhledem z druhého patra a přilehlou prodejnou suvenýrů. Pokračujeme přes ulici k velkému chrámu Mazu. Je super, že se jako turisté můžeme místními chrámy pohybovat bez jakéhokoliv omezení. Nikdo se na nás škaredě nedívá a nic nám nezakazuje. Ovšem bez znalosti náboženství, tradic a rituálů jsou návštěvy chrámů jen tak na koukání. Většinou vůbec nevíme, co se bude dít, na co která místnost nebo předměty slouží. Z chrámu Mazu pokračujeme dál po trase vyznačené v průvodci a na malých cedulkách po městě. Míjíme zvláštní průvod s maskami a alegorickými vozy. Trochu jak na prvního máje u nás. Kam půjdeme dál? Mám hlad, Petra taky, ovšem možností jídla je v neděli nějak míň. V jedné z bočních uliček u Konfuciova chrámu jsme konečně našli malý stánek, kde jsme si dali různé dobroty (zelenina, maso, divnoty) na špejli. Vtipný, že jsme opět potkali Čechy, s kterými jsme se bavili v Hualienu. Konfuciův chrám je moc pěkné místo. Červené zdi jsou krásně fotogenické a panuje zde až nečekaný klid a pohoda. Trochu nám začíná v pozdním odpoledni docházet energie, zastavujeme se proto v jednom z mnoha malých bister s ledovým cold brew čajem. Je naprosto fascinující kolik malých stánků a obchůdků, často velmi designovaných, tady je. Poslední zastávkou dnešní city tour je Blueprint Culture & Creative park. Zase další designové obchůdky s nádhernými (a taky velmi drahými) věcmi. V jednom knihkupectví jsem našel pěknou nástěnnou mapu, kterou prohlašuji svým hlavním suvenýrem z Taiwanu. Zpátky na hostelu si kupujeme čerstvé sushi na večeři a tím dnešní den končí.
Náklady: 230 večeře sushi, 380 vlak Tainan, 1580 ubytko na 2dny, 110 dva různé vstupy pp, 80 snídaně
HTML galerie 1
Kaohsiung
Včera jsme byli v nejstarším tchajwanském městě, dneska máme v plánu pro změnu město, které je označované jako nejmodernější a nejvíc cool – Kaohsiung. Nejedeme hnedka přímo do města, ale vystupujeme v Xin Zuyoing, odkud je to kousek k Lotus pond, u kterého jsou nádherné Dragon and Tiger Pagodas (bohužel toho času pod lešením). Náhradou jsou chrámy Yuyoing Yuandi Temple a hlavně veselý Spring and Autumn Pavillon. Procházka tygrem nebo drakem je fakt vtipná. Méně vtipné jsou stovky uvařených želv v jednom z jezírek. My jsme taky dost uvaření, ale na rozdíl od želv si můžeme zajít na ledový čaj a jsme zase v pohodě. Na druhé straně jezera si půjčujeme Youbike kola a vyrážíme po cyklostezkách do přístavu k nádherné budově Kaohsiung Music Centre. Kdyby nebylo fakt velký vedro, byla by to ještě hezčí projížďka. Nikde žádný auta, ani lidi, prostě liduprázdná neděle. Kola vracíme u bílé budovy, která složena z velkých pláství a jako celek tvoří asi nejzajímavější budovu z celého přístavu. Kousek vedle jsou další moderní budovy a mrakodrapy. Na rozdíl od včerejšího dne, kdy jsme hlady bloudili po městě a nemohli pořád nic najít, máme dneska štěstí a během chvilky sedíme v jídelně nad nudlemi a pochutnáváme se. Celý přístav je dost rozsáhlý, takže na další průzkum bereme opět kola a pomalým tempem jedeme až k Exhibition Centre, kde nasedáme na metro ve směru hlavní nádraží. Lístky na vlak neřešíme, protože vše za nás vyřeší Easy karta. Jediné, co za nás karta nevyřeší je nákup občerstvení a zmrzliny. Po nezbytném odpočinku v hostelu jdeme prozkoumat tainanský night market. Plán byl aspoň jedna cesta pěšky, nakonec díky tomu, že všechny spoje jde krásně najít přes Google mapy, jedeme obě trasy pohodlně autobusem. Před spaním ještě zlehka balíme, protože zítra ráno se posuneme dál na sever do oblasti čajových plantáží.
Náklady 8/4: 230 ryba/ks nightmarket, 30/ks sladké brambory, 60/ks omeleta, 50/ks rybí špízy, 60/ks čaj, 40 bus na nightmarket, 120 vlak Kaohsiung, 240+100 oběd Kaohsiung, 80 svačina 7eleven, 70 kafe
HTML galerie 1
Napsat komentář