Autor: Hondza Page 26 of 67

Majdan

Černobylský deník I.

Temná turistika (anglicky: Dark tourism) je druh turistiky zaměřující se na místa spojená se smrtí a utrpením. Mezi cíle temné turistiky patří jak hrady a bojiště, místa katastrof (jak přírodních tak způsobených člověkem“.

Rozhodně temnou turistiku nevyhledávám, ale…Osvětim, Tuol Sleng, opuštěná města „dead cities“ v Sýrii nebo Kambodži. Určitá fascinace dějinnými katastrofami zde asi bude, takže proč se nepodívat do Černobylu nebo opuštěného města Pripjať?  Navíc když letos připadá výročí 30 let od katastrofy a starý dosluhující sarkofág má být koncem roku vyměněn za nový, lepší a hlavně bezpečnější. Termín výletu na konci října vzhledem k poloze Kyjeva a Černobylu se mně nezdál úplně ideální, ale když mě Beny překecal, tak vyrazíme zkouknout podzimní Kyjev a nechat se lehce ozářit :-).

Volba padla na termín okolo říjnového státního svátku, což s sebou kromě blbého počasí nese i fakt, že jsou hnedka dražší letenky. Letíme po čase opět s Wizz air z Budapešti do Kyjeva a zpátky přes Katowice.  Když se vezmou k ceně letenky i různá omezení a nutnost stihnout ranní let z Budapešti, tak se výhodnost trochu ztrácí, ale asi to byla pořád nejlepší volba. Jinak jsou letenky do Kyjeva běžně za 5-7 tisíc, a to je s ohledem na vzdálenost trochu hodně.

Letíme ve středu v 8:20 ráno, ale vyrazit musíme už v úterý večer. Cesta večerním EC není dlouhá, pivka a řízky jistí zábavu až na slovenské hranice. Potom už je to čekání na nádraží Keleti-pu.  Vzpomínky na dva roky starý výlet do Gruzie, vyměnit pár € na lístky na metro (nebylo třeba, protože vývoj v Maďarsku jde v tomhle trochu rychlejším tempem jak u nás, takže lze platit v pohodě kartou v automatu) a najít hostel Alice, kde hodláme složit hlavu. K tomuhle hostelu se vážou další vzpomínky, protože tady jsme bydleli před cestou do Sarajeva, ale to už je to taky pár let.  Všechno v hostelu je při starém – omšelý vchod, koupelna nebo styl vracení klíčů vhozením do díry ve dveřích.  Pamatuji si, že minule jsem se moc nevyspal, protože bylo velký vedro a rušil hluk z ulice. Tentokrát byly zavřený okna, ale zase vedle týpek neuvěřitelně chrápal. Si prostě nevybereš, ale nějak to nakonec zaspíš a ráno stejně vstaneš a jedeš dál.

Ranní metro s trochou zmatku aneb jaký lístky vlastně potřebujeme? Nějaký info pro zmatený turisty? Není třeba. Do hodinky jsme na letišti, check- in máme už dávno přes net, takže jdeme rovnou k bráně. Ještě nezbytná návštěva duty free, abychom do letadla a cizí země nesmrděli a můžeme vyrazit.  Ale ne do letadla, jak by se dalo čekat, ale nejdřív oploceným koridorem do menšího hangáru, kde už čekalo plno lidí. Dusno a vedro. Časy, kdy mělo lítání – hejt starého kozla – aspoň trochu úroveň už jsou pryč. Ještě, že letadlo se nedá víc zmenšit nebo zjednodušit, ale kdo ví, zda se nedočkáme nakonec i těch letů na stojáka. Beny to komentuje, že to je jak ve sprchách…však víme kde.  Let není dlouhý, protože za hodinu a dvacet už přistáváme na malém kyjevském letišti Žuljany. Vítá nás dost kosa a zataženo. Beny má nějaké hřivny ještě z poslední návštěvy Užhorodu, takže můžem rovnou na troleják do centra.  Na netu jsem se dočetl, že má stát 3 hřivny, což se rovná necelým 3 Kč. A je to skutečně tak. Starý vytopený trolejbus ještě bez automatických označovačů lístků, ale s pomocníkem, který prodává a kontroluje zároveň. No nádhera.  S dopomocí GPS na mobilu vystupujeme v centru někde na půl cesty mezi Majdanem a vlakovým nádražím. Ulice s naším „mini-hotelem“ je blízko, tak jdeme najít směnárnu, kde si potvrzujeme kurz doslova 1:1 a jdeme se ubytovat. Pojmenování hotel je vtipné, protože hotel je ve skutečnosti část posledního patra budovy naproti opeře. Ale pokoj je pěknej, je tu teplo, tak si není na co stěžovat.  Jdeme se kouknout do města a něco sníst. Přes chrám sv. Sofie, kam se půjdeme podívat, až bude lepší počasí a jdeme k zlatému chrámu svatého Michala. Sytě modrý chrám by se krásně fotil, nebýt totálně šedivé oblohy a skoro tmy takhle ve dvě odpoledne.  Vnitřek chrámu je ale naprosto uchvacující a je tam navíc docela teplo. Bloumáme parkem s výhledem na Dněpr a pokračujeme na Majdan. Jsme zvědavý na dvě věci, co si ještě pamatuji z návštěvy před deseti lety a zda zde budou nějaké připomínky nepokojů před dvěma lety. Pamatuji si obří hotel Ukrajina, památník a snad ještě široký Kresčatik. Na první pohled nic nepřipomíná, že se zde dějo před dvěma lety doslova peklo. Na ten druhý už je to horší.  Vypálená budova je zakrytá a přestavuje se, ale hlavně cesta směrem k hotelu je pokrytá pomníčky, křížky a malými památníky. Fotografie, jméno vojáka a kytka nebo jenom nějaká drobnost. Tichá symbolika nedávného násilí. Plno lidí se zastavuje u pomníků a vzpomíná.  Atmosféra je ponurá. Je dobře, že zde jsou takové spontánní připomínky, protože na to, co se dělo by se jenom tak zapomenout nemělo.  Pokračujeme ještě chvilku po Kresčatyku, ale vlezlá zima, vítr a hlad nás vrací zpět k našemu ubytování a na jídlo.  A nemusíme chodit daleko, protože restauraci Drova jsme si vyhlídli, když jsme hledali ubytko. Chodí sem místní a jídlo stylu „naber si, co chceš“ vypadá dobře.  Navíc máme možnost takhle ochutnat plno ukrajinských dobrot najednou. Boršč, pelmeně se smetanou, ryba, nějaké sladkosti, kafe. Hostina jak má být a navíc sympaticky levná.  Talířek jídla, což je v podstatě jedna porce vyjde třeba na dvacet korun. My jsme si takhle vybrali talířků více a najedli se do stovky. Po jídle následuje zasloužený odpočinek, spánek a po spánku následuje co? Výlet do šantánu.  Teda skoro, nejdříve jsme jeli okouknout, jak to vypadá na periferii (nijak zajímavě, hodně šedivo a samý paneláky), potom si dali další jídlo v jedné z mála hospod, kde to trochu žilo a přitom vypadalo relativně normálně. To znamená, že hospoda není pro horní smetánku, dá se tam sednout na pivo a třeba i něco sníst. Z hospody se vyklubal podnik s vlastním ne-moc dobrým pivem, fotbalem v TV a dokonce kapelou na pódiu.  Počasí zatím žádná sláva, chvíli sněží nebo prší, tak jen doufám, že zítra to bude na černobylský výlet lepší.  Už se nám nikam moc nechce, ale přesto…nebo právě proto, vyrážíme do kabaretu. Osobně doufám v něco lepšího, jak před dvěma lety v Tbilisi, ale nechme se překvapit. Stejně jako v Tbilisi jsme jediní návštěvníci. U vchodu ochranka, ale vstupné se tentokrát platí až v rámci účtu. No vypadá to zde o fous líp. Sedáme na gauč, objednáváme pivko a show může začít. No show, znuděná slečna se protočí kolem tyče, sundá podprsenku, a jelikož v popisu práce není se bavit, ale pořádně zkasírovat hosta, tak se vydává s tanečkem směrem ke mně. S vědomím, že kdo nic nemá, tak nic nedá, vydržím „lap dance“, který ale brzo končí lapidárním „no money“. Hurá. Další kolo a ještě znuděnější tanečníce. Scénář úplně ten samý, akorát teď to odnáší Beny a opět konec  s „no money“.  No to je zábava.  Kdyby se mohl měřit nejotrávenější obličej, tak tahle by rozhodně vyhrála. Jelikož se doslechla opět, že „no money“, tak už to ani nezkouší, shazuje podprsenku a jde pryč. A zase přichází další…a my máme skoro dopito, takže můžeme produkci ukončit. Oddechli si myslím všichni. My, protože to nebylo tentokrát takový fiasko jako v Tbilisi. Holky, protože už nemusí tančit.  Paní vrchní, protože jsme ji zaplatili a pan vyhazovač, že nám nemusel dát do držky.  Cíl „v každém městě na východě“ jít do šantánu splněn, takže můžeme v klidu na kutě, protože zítra vstáváme brzo a vyrážíme na sever do Černobylu.

Chernobyl Exclusion Zone - Ukraine

Hel

Helská kosa

Helská kosa

„One ticket to hell“, tak nějak zněla moje prosba o lístek na gdaňském vlakáči. Díky dlouhé forntě a pomalým pokladním mně první vlak ujel, tak beru zavděk rychlíkem do Gdyně s přestupem na osobák až na konečnou do městečka Hel. Zatímco rychlík zel prázdnotou, tak osobák byl docela plný. Hel bude zjevně oblíbený víkendový cíl. Co se tak dá v u moře v „pekle“ dělat? Posnídat? Ano, polské koláče prostě můžu. Jít na lachtany do fokária? Rozhodně! Pět zlotých je sympatické vstupné na krmení těch roztomilých nemehel. Naznal jsem, že lachtan je takový pes, akorát bez nohou. Za možná 20 minut bylo po atrakci a mohl jsem vyrazit na pláž. Jen škoda, že na koupání těch 17°C (nebo bylo 13?) opravdu nebylo. Nevadí, moře a sluníčko bohatě stačí. Pravda, že trochu fouká, ale bez toho by to u Severního moře nebylo stejně ono. Fotím a koukám, je tu parádně. V plánu je odjet zhruba mezi jednou a druhou odpolední, abych stihl nějakou rybku tady u moře a mohl se ještě zastavit v Sopotech. Protože když už jednou v trojměstí jsem, tak je třeba toho využít.
Hel & Sopot - Poland

Míjím molo, restaurace nabízející ryby, doky a haly na zpracování ryb a pokračuji ś davem dál po stezce, která vede mezi bývalými bunkry až k písečným plážím a pokračuje po „kose“ dál a dál.  Oběhnout poloostrov po obvodu určitě nemám v plánu, ale pláž spolu s nezbytným namočením kotníků rozhodně ano. Sluníčko svítí, modrá obloha, vítr, písek a moře. Naprostá severní pohoda. Koukám, že někteří se dokonce koupou. To tedy respekt, do plážové teploty má vzduch i voda daleko. Takže žádné opalování, pofotit, přelouskat historické souvislosti vztahující se k 2WW a vyrážím na něco k snědku zpět do městečka.  Mám jednu podmínku, musí brát karty a mít rybu. Hnedka první jídelna splňuje obě podmínky a navíc ryby zde vypadají opravdu čerstvě. Ve stánku stačí ukázat na rybu, říct si jakým způsobem ji chci mít připravenou a kromě placení se již nemusím o nic starat.  Zrovna levný oběd to nebyl, ale byl autentický a hlavně krutě dobrý. Wifi nechybí, takže si můžu pohodlně naplánovat cestu zpět do Gdaňsku. Pokud pojedu o půl třetí, tak budu mít cca hodinu v Sopotech, to není špatný. A jelikož jsem naprosto přejeden a vafle prostě nemám šanci spořádat (vafle jsou další položkou na mém polském must-eat-listu), tak mám o doprovodný gastro program v Sopotech postaráno. Letmo koukám po suvenýrech, pohledech a dalších dárkových vychytávkách a nutno říct, že to je dost bída. Blbiny, kýče a ještě větší kýče, což se prostě nedá. Radši utíkám na vlak a dělám dobře, protože polské dráhy volí podobnou strategii jako naše ČD. Když je hodně lidí, tak jenom jeden vagón a další prostě nepřidáme. Nevadí, protože sedím a za hodinku jsme v Sopotech. Zírám kolik je tu ve městě lidí! Láká tolik lidí to slavné molo, nebo co to znamená? Času málo, takže na molo za vstupné už nakonec nejdu, lechce pofotím a vyrážím nazpět. Ovšem nejdřív zastávka na vafle, na které jsem se docela těšil a byl malinko zklamán. Vafle fajn, truskavky (=jahody) taky, ale hnusnou šlehačku ze spreje to prostě zničili. Když nejsou suvenýry, tak budou krowky (=polské karamelky).  Lehké utrácení a honem na vlak do Gdaňsku.  Ty jezdí často a jsou suprově levné.

Polský eurovíkend se blíží ke konci. Poslední hodinu v Gdaňsku věnuji hledání nějaké dobré zapékanky (další must-eat), nákupu vody a odchodu na autobusák. Polski bus neprodává sedadla na místa, takže jsem se trochu bál, kde zase budu sedět, ale naštěstí nazpět jede výrazně méně lidí, takže mám dvousedadlo pro sebe. Opět 14 hodin a po příjezdu rovnou do práce.

Hodnocení? Jen a jen kladné.  Vzhledem ke konci září jsem měl trochu strach z počasí, ale bylo nádherně. Gdaňsk má svoji atmosféru, Hel zase moře a pláže. Navíc skvělé jídlo, přiměřené ceny, snad jen by to nemuselo být tak daleko…

Gdaňsk

Gdaňsk

Minulý rok jsem chtěl vyrazit do Gdaňsku vlakem, protože spojení není špatné a při troše dobré vůle se dá jet i přes nos a ráno už si dát kafe u břehu řeky Visly. Nakonec jsem nejel, asi hlavně proto, že se jede přes tu noc, nechtělo se mně a už byla zima…a další kopec výmluv. No a právě proto jsem se letos na jaře rozhodl, že pojedu do Gdaňsku přes noc a to rovnou přímým busem z Brna do Gdaňsku. Impulsem byla hlavně akce od Polskibus, kdy byla jednosměrná jízdenka i za 1 zloté, což ale bylo skoro nemožné pro oba směry koupit, takže jsem nakonec musel vzít zavděk zpátečním lístkem za necelých 500 Kč. Na dvě 14tihodinové cesty je to ale i tak dost dobrá cena. Komfort asi nelze moc čekat, ale snad se po cestě trochu vyspím.

Gdańsk - Poland

Odjezd je v 18:40 ze Zvonařky, a to je zážitek už samo o sobě. Stačí si zajít na místní wc a požádat o kabinku. K mému překvapení dostávám kliku s číslem kabinky. Prostě si sám otevřeš a hlavně nezapomeň vrátit klidu zpět. Je fajn vědět, že jsou místa, kde se za poslední desítky let vůbec nic nezměnilo. No ale jinak to už je spíše nuda, a to pořádná. Bus totiž nejede a nejede. Není nad nedobrovolnou hodinku strávenou posedáváním a popocházením po autobusáku. Z nudy jsem se pokoušel dovolat na infolinku společnosti, abych si trochu z plných plic postěžoval. Ovšem marně, už bylo po pracovní době nebo se nedá volat ze zahraničí. Po hodině jsme se přece jenom dočkali. Bus je dle očekávání narvaný, vzduch vydýchaný a místa na nohy pomálu, takže perspektiva prospané noci mizerná. Situace se naštěstí lepší už v Krakowě, kde docela dost lidí vystupuje, takže se mně daří ukořistit celé dvousedadlo. Ovšem, aby nebylo toho štěstí přespříliš, tak sedadlo za mnou obsadil postarší obtloustlý polský pár, což by nebylo zase tak hrozné, ale ten tlusťoch chrápal. Ale jak! Slyšel jsem ho i přes sluchátka, takže nezbylo nic jiného než si pustit hudbu, která jakžtakž přehlušila jeho zařezávání a zkusit při tom usnout. Podařilo se, ale žádný velký spánek se stejně nekonal.
V deset jsme konečně v Gdaňsku na autobusáku, který si co do omšelosti může směle konkurovat s brněnskou Zvonařkou. Na vlakáči vybírám z bankomatu polské zloté a vyrážím do města. Přál jsem si pěkný počasí, vyrazil jsem docela nalehko a nakonec to zdá se, dopadne dobře a bude pěkně. Nechval ale dne před snídaní. V supermarketu kupuju vodu, sedám na lavku před obchodem a dobrou chuť. Ještě by bodlo kafe, ale vše má svůj čas. Nejdříve se jdu kouknout do kostela sv. Kateřiny, který před několika lety vyhořel, což je vevnitř vidět na obouchaných stěnách. Má to rozhodně svoji poetiku. Dá se vylézt nahoru na kostelní věž, ale nejdříve to kafe. A samozřejmě, že nutná je čerstvě namletá arabica s vyváženou aciditou. Kupodivu jsem našel docela rychle, sedm zlotek mně sice přijde i docela dost, ale za dobrý kafe…To na věž byl vstup 10 zl a výhled za to rozhodně stál. Stěžuje si někdo na svoje zaměstnání? Má někdo pocit, že jeho práce je nudnější, než práce tady pána strážného na ochozu věže, který hlídá, aby na ochozu nebylo víc jak deset lidí naráz? Ano, zodpovědnost převeliká a většinu času sedíš na židličce a koukáš do zdi. Tuhle práci rozhodně nikdo dělat nechce. Uhrovitý mladík ale vypadá, že moc možností neměl. Další zastávkou již bude samotné historické centrum na ulici Dlouhá. Ulice je opravdu věrna svému názvu a ještě by se mohla jmenovat turistická, protože většina turistů je zde a nikde jinde. Lidí mraky, takže rychle pryč. Historické domy v uvozovkách jsou sice pěkné, ale ty uvozovky jsou na místě, protože město bylo v 2WW vybombardované a celé postavené znovu. Takže jsou to spíše takové pěkné kulisy, ale to zase tolik nevadí. Přes řeku Motlawu se jdu kouknout na ostrov neznámého jména, kde se nachází…a to by opravdu nikdo neuhodl, ruské kolo. Prostě bez ruského kola není historického středu a město není vůbec pro nikoho zajímavé. Ještě, že za chvíli vedle postaví další kopie historických domů, to se potom bude ruské kolo hned lépe vyjímat. Nemá to vyznívat negativně, ale ruské kolo je vážně divnota. Je možné, že pro majitele jachet na druhé straně je to v pořádku a normální. Konec mudrování, pokračuje se dále v prohlídce nábřeží. Chvilku dumám, zda si nedát nějakou rybku na oběd, ale nakonec zvítězí povinnosti a vyrážím se ubytovat do Five Point hostelu.
A hnedka musím napsat, že v pěknějším hotelu v této cenové kategorii jsem asi ještě nebyl. Vkusné, čisté a celkově super. Dormitory bez patrovek, super sprcha a rádio i na záchodě. Navíc kuchyně s možností snídaně a čaje nebo kafe. Ptám se na recepci, zda má cenu jet do Westerplatte, abych dostal odpověď, že určitě ne a mnohem lepší je Muzeum solidarity v bývalých loděnicích. A je to pravda, protože je to blízko a je to super. Muzeum jsem nakonec vynechal, protože mně připadlo, že zase tak nutně nemusím vědět vše o Lechu Walesovi a jeho hnutí. Ovšem o to více času jsem strávil v industriálních prostorech za silnicí. Ikonické lodní jeřáby, rozestavěné lodi, které už nikdy nikdo nedokončí, opuštěné hangáry nebo třeba stylová budova občerstvení. Krásné kulisy pro podvečerní zlatou hodinku. Baví mě, se jenom tak toulat a koukat. Sem tam něco vyfotit a užívat si prostor. Ale jen do té doby, než je mně zima. V tom případě je kochání u konce a jdu se nazpět do města ohřát a něco zakousnout. Volba padla na bigoš (zelí s klobásou) a pivo. Uspokojující konec dnešního dne. Mám ještě roupy, zda nezajít na pivo do hospody hnedka pod hostelem, ale nakonec vítězí šetřivá spolu s kolegyní únavou. Dobrou noc.

PS: malý bod mínus pro hostel je hluk z hospody. Pokud nejsem sám v hospodě, tak se neusíná moc dobře.

Cartagena

Kolumbijský deník – zpět do Cartageny a přes Madrid domů

Kolumbijské loučení – zpět do Cartageny a odtud přes Madrid a Mnichov domů…

9/3/2016 [Salento x Pereira x Cartagena]

Poslední den v Salentu a dá se říct, že prakticky poslední pořádný den v Kolumbii, protože zítra už budeme v Cartageně a poletíme do Evropy. Být v Kolumbii delší dobu, tak asi začnu hostelové snídaně odmítat a budu si sám vařit. Aneb těžko říct, jak dlouho se dá vydržet snídat vajíčka, toust, kafe a kousek ovoce? Mít v Kolumbii hostel, tak svůj marketing založím na dobrých snídaních:-). Ale jelikož nic takového nemám, tak spokojeně baštíme snídani a neremcáme. Věci necháme na recepci a vyrážíme směr Plantation house, kde by se měla konat každodenní coffea tour. Nezanedbatelnou výhodou této tour je anglický a nikoliv španělský jazyk. Cena není zrovna lidovka (20t pesos), nu což, prostě turisto, když chceš anglický výklad, tak zaplať. Ale aspoň fasujeme gumáky a víme, že tomu budeme nějak rozumět. Nevýhodou, že nás jde hodně, takže to bude na hony vzdálené mé individuální coffea tour, kterou jsem měl před lety v Laosu.Chlapík, jehož jméno jsem úspěšně zapomněl si to uměl zařídit. Na důchod si koupil v Kolumbii kávovou plantáž, k tomu má hostel a nabízí různé výlety, půjčení kola nebo tyhle kávové tour. Velká pohoda. Cestou k plantáži dostáváme teoreticky výklad o arabice, robustě a samotném pěstování, abychom přímo na plantáži přešli k samotnému zpracování kávy. Od zeleného zrníčka až lahodně vonícímu prášku. Nakonec i kafe jsme dostali, takže spokojenost. Snad jenom, že bych teda nechtěl mít plantáž v tak prudkém kopci.

Není času nazbyt, někdy kolem jedné odpolední by měl jet bus do Pereiry a my musíme nakoupit milion suvenýrů, vzít si bágly a vůbec hlavně nakoupit ty suvenýry. Nějaké kafe kupuji v kavárně José Martin, zbytek po kšeftech kolem náměstí. Mít více času, tak beru i nějaké tričko nebo nějaké ptákoviny na poličku, ale času není. Obchodů se suvenýry je zde dost, ale většina nabízí to samé.

Jdeme čekat na bus. Všechny jezdí přes náměstí a musí díky jednosměrkám náměstí objet, takže není šance bus minout. Ale stejně jsme ho asi minuli, nebo nejel. Těžko říct, kde se stala chyba. Čekáme a čekáme a nikde nic. Nezbývá než vzít zavděk busem do Armenie a zde přesednout na bus do Pereiry. Vzdálenosti zde nejsou velké, ale města velká a zacpaná auty, navíc na klikatých horských cestách je rychle jet nedá. Výsledkem je, že v podstatě bez jakékoliv prodlevy nasedáme na minubus do Pereiry, ale stejně to máme časově naknap. S těmi několika španělskými slovíčky je vážně náročné. Když jsem se chtěl dozvědět, kdy jede bus z Arménie do Pereiry, tak jsme na sebe koukali, mluvili a domluva vázla a vázla. Ach jo, příště do latinské Ameriky jedině s alespoň minimální znalostí jazyka. Narozdíl do Arménie je autobusák v Pereiře docela blízko a stejně tak letiště, takže máme ještě čas na to, si dát na autobusáku jídlo a džus. Paisa v místním podání byla ještě mdlejší jak včera. Džus to ale naštěstí zachránil. Naštěstí u vnitrostátních letů nás nikdo nenutí být brzo na letišti, takže není problém dorazit půl nebo třičtvrtě hodiny před odletem a pohoda. Avianca má zpoždění, takže jen dobře, že jsem nakonec zabookoval ten pozdější let z Bogoty. V Bogotě naštěstí nemusíme na jiný terminál, jak jsem původně předpokládal (Avianca má svůj vlastní terminál), protože přistáváme na hlavní El Dorado, takže stačí přejít a vyčekat frontu u VivaColombia. Zde se tváří nějak přísněji, takže mám trochu obavy, zda projde můj bágl, který nemá předepsanou velikost a hmonost ani náznakem. Naštěstí zbytečné obavy, batoh “on board” jako vždy bez problémů. Už jsou je to cestování letecky poněkud únavné, a to máme před sebou ještě tři lety nazpět do Evropy.

V noční Cartageně bereme taxíka do Getsemani a ubytováváme se v tom stejném hostelu jako první noc. Jen pokoj máme horší (okna, kde jsou okna?), ale to se nedá nic dělat. Ivošovu akci do nočního podniku nakonec měníme na bar Havana kousek od našeho hostelu. Platí se vlez a je tu plno lidí a samozřejmě plno turistů. Kdysi tu byla i Hillary Clintonová, takže o slávu má tento podnik postaráno. Proto má i drahé pivo a mega drahé mojito. Dáváme Heineken (wtf?) a tváříme se světácky. Naštěstí za chvilku začínán hrát kapela, takže aspoň nemusíme furt sledovat ožralé Němky. Je tu tolik lidí, že tancovat se nedá. Tak pijem pivo a koukáme. Asi dáme ještě jedno a půjdem. Asi to chtělo v průběhu zajít na nějakou salsu nebo najít nějaký opravdu autentický bar a ne tohle hogofogo. Pozdě, jdeme spát…

10/3/2016 [Cartagena x Bogota x Madrid]

Poslední půl den v Kolumbii, nějak rychle to uteklo. Jdeme na střechu na snídani, kde potkáme nějaké Poláky, balíme věci a vyrážíme na čumendu a  nákupy do starého města. Zatímco Ivoš běhá po nákupech a shání trička pro děcka, tak já dopisuju zbylé pohledy. Včera večer jsem hledal na netu, kde bych našel poštu a už se pomalu smiřoval s tím, že budu muset někam daleko taxíkem. Naštěstí mě napadlo se zeptat v turistickém kšeftu, kde mně k mému překvapení ukázali na poštovní schránku přímo u vchodu. Neříkám, že jsem neměl radost a stejně tak neříkám, že se mi to zdálo podezřelé. Ale co už pohledy napsány a snad dojdou tam, kam mají (skoro po dvou měsících od poslání stále nedošly). Nevím, zda jsem to první den tak nevnímal, ale dneska je tu mnohem víc otrapů a prodavačů všech možných blbin. Jen prodejců klobouků a slunečních brýlí jsou desítky. Poněkud únavné, zvlášť, když už máme Kolumbii za sebou. Nutno ale říct, že Cartagena je jediné turistické místo v celé Kolumbii. Jinde panuje klid, pohoda a ceny stejné pro všechny.Ještě jsem koupil hrneček na kafe, kabelku a Ivoš ty trička a mohli jsme vyrazit nazpět do hostelu pro batohy. Ještě předtím se chceme někde před cestou najíst. V naší ulici je několik levných podniků. My si vybíráme hospodu v chodbě. Jinak to nejde nazvat. Někde vzadu je kuchyň a po délce chodby je pultík, u kterého se s výhledem do zdi sedí a konzumuje. Stylové a opravdu lokální. Ceny mírné, jídlo chutné.  Už dřív jsem si všiml, že zde hodně frčí jídlo do krabiček. A stejně tomu tak je i zde, jenom během našeho jídla odešlo několik lidí s mnoha krabičkama pro své kolegy nebo kamarády. Asi lépe jsme nemohli náš pobyt zakončit. Bereme bágly, taxíka a hurá na letiště. Pan taxikář se patrně rozhodl trochu pošramotit doposud výbornou pověst svých kolegů, takže si řekl o více peněz, než měl a než stála stejná cesta z letiště do města. No nedalo nám to, ozvali jsme se, že takto ne. A kupodivu se skřípěním zubů nám pár tisíc pesos vrátil. Tak to má být, žádné odrbávání turistů.

Loučíme se s rozpálenou Cartagenou, loučíme se s Kolumbií. Letiště v Bogotě už je jenom přestupní stanicí na další let do Madridu. Trochu jsem se bál přísných kontrol, ale nakonec to bylo úplně v pohodě jako u jakéhokoliv jiného letu. Vlastně jediný rozdíl byl pán se psem, který obcházel mezi zavazadlama. Potkáme spoluobčany, ale nehlásíme se k nim. Borec s kšiltovkou Medellin byl asi podezřelý, protože byl odveden stranou, ale nic u něj nenašli. Za poslední pesos si dáváme kafe a dost a jinak čekačka. Menší zpestření je jednak vyvolávání našich jmen, kdy musíme k pultíku za účelem identifikace a ukázání pasů. Důvod nevím. Druhým zpestřením je vydatná bouřka, která jak se později ukázalo, udeřila do letištních věží a asi to něco způsobilo, protože náš let má dvě hodiny zpoždění z důvodu zavřeného letiště.Takže sedíme v letadle a nic se neděje. Ani pití nám nedonesou. Vůbec Iberia je slabší článek, moc velkou konkurenci na letech do latinské Ameriky patrně  nemají, tak dle toho to trochu vypadá. Ovšem dovezli nás v pořádku, takže není si v podstatě na co stěžovat. Nakonec po dvou hodinách konečně kapitán ohlašuje odlet, my dostáváme jídlo a jdeme spát. Zítra ráno se probudíme v Madridu…

Madrid

11/3/2016 [Madrid x Mnichov]

Přes noc se zaoceánsky cestuje docela v pohodě. Filmy, jídlo a spát. Ráno snídaně a vítejte v Madridu. Pocit z dlouhé a únavné cesty se tentokrát nedostavil, i když nevyspalost i tak byla značná. Místo drobné Peruánky z letu do Kolumbie, jsem nyní vyfasoval dva družné Kolumbijce, kterým se evidentně moc spát nechtělo. Borci rozhodně nevypadali jako nějací “nazdárci”, ovšem i přesto mě tlustý pakl euro bankovek poněkud zaskočil. Holt, vyšší třída.

Ještě v letadle zapínám mobil, abych dal domů vědět, že jsem živ a zdráv, což jsem ale asi neměl dělat, protože mi akorát chodí sms z práce, zda jsem živý a proč jsem nepřišel do práce. Asi někde komunikační mezera.

Máme skoro 9 hodin v Madridu, tak co s tím? Kolumbijské teplo je pryč, ale kolem dvaceti stupňů by snad mělo být. Ideální na výlet do města a příjemně strávený půlden. Nejdříve je ale třeba najít úschovnu zavazadel a autobus směřující do centra. Oboje se daří, ale úschovna by teda nemusela stát 10€ za zavazadlo. Jiná možnost k uložení báglu není a táhnout se s plným batohem nehodlám.

Přímo před příletovou halou čeká autobus do města. Staví sice ještě na ostatních terminálech, ale i tak je to nejlevnější a nejrychlejší způsob, jak se dostat do centra. Neříkám, že se mně chce spát, ale skutečně chce. Potřebuji kafe. Vystupujeme u radnice s transparentem “Refugees welcome”. Náměstí “Sol”, které si matně pamatuji z poslední návštěvy Madridu, kdy jsme se zde stavovali po cestě do Maroka, není naštěstí daleko. Plno lidí, o něco méně oživlých soch a hlavně hodně slunce. A taky kopec únavy. Jdeme na kafe a potom ke Královskému paláci. Žádné velké vedro není, ale je krásně jasno a modro, tudíž je vidět až na zasněžené vrcholky pohoří Sierra de Gredos (asi). Paráda. A to až taková, že jdeme dovnitř na prohlídku. Ivoš o každém místě tvrdí, že už se sem nikdy v životě nepodívá, takže je nutné vše vidět. Svatá pravda, akorát v Madridu už jsem podruhé.  Před deseti lety jsem do zámku nešli, nyní ano a stálo to za to. Nejvíce ohromující jsou interiéry, které dávají tušit o síle a

bohatství tehdejšího království. Po prohlídce jdeme přes park nazpět do města pro něco k jídlu. Jeden by neřekl, kde všude a hlavně jaké potkáme krajany. Sedli jsem na chvilku na lavku před Operou, kde kempovala partička popíjející vínko a pivo. K našem překvapení slyšíme češtinu a k mému překvapení se s nima dává Ivoš do řeči. Máme krásnou národní vizitku takhle ve středu Madridu. Na náměstí Sol dávám bagetu s šunkou Jamón. Jak drahé, tak dobré. pak už jenom pivko na odpoledním sluníčku a nazpět k zastávce na bus směr letiště. Paella na večeři, odbavení, zapomenutá mikina a čekačka na náš poslední, celkově 12. let. Poslední let je stejně jako ten první s Iberií na trase Mnichov x Madrid asi kvalitativně tím nejhhorším. Ani vodu nedostaneme a místo na nohy jako by nebylo.

12/3/2016 [Mnichov x Praha x Brno x Tišnov]

Konec výletu. Z Mnichova nás čeká noční zelený Flixbus do Prahy. Dvě hodiny na prázdném letišti jsou už v kontextu celé cesty jenom drobnou poslední tečkou.

Nejen mně se splnil sen. Jižní Amerika byla dlouho v hledáčku, ale teprve díky cenově dostupným letenkám bylo možné nyní cestu zorganizovat. Neměl jsem asi žádná očekávání, prostě jsem se těšil. A nyní na konci výletu mohu říct, že jsem se těšil oprávněně. Karibik, Amazonka, deštný prales, tropický prales, mlžný prales. Vila la Colombia! Do příště se naučit španělsky, což je v Jižní Americe větší handicap, než jsem si myslel a můžu vyrazit znovu…

coffee

Kolumbijský deník – kávové plantáže a Cocura valley

od Amazonky ke kávovým plantážím a magickému údolí Cocura valley

7/3/2016 [San Martin x Leticia x Bogota x Armenia x Salento]

Čas loučení. Bylo tu krásně. Přestože je to dražší sranda, tak pobyt v San Martin byla zkušenost k nezaplacení. Po snídani balíme věci, většina věcí mně přijde vlhká nebo nějakým způsobem navlhlá. No to už je jedno, nějak to báglů naskládáme a večer holt budeme sušit. Začíná zlehka pršet, tak jdu bosky, abych ušetřil už tak dost jeté sandály a moc se mi to nevyplácí, protože dávám na kluzkém blátíčku efektní záda. No aspoň se Ivoš a Heike dosyta zasmáli. Ještě než zakotvíme a budeme čekat na loď z Puerto Nariňo, tak chvilku kroužíme u ústí Amacayacú a snažíme se odchytit růžové delfíny. Jednoho jsme zahlédli, ale jenom na chvilku, protože se vždy hnedka ponořil a vynořil se na vteřinu zase někde úplně jinde, takže na nějakou fotku to nebylo. Aspoň mě nemusí tolik mrzet, že výlet k Lake Tarapaca, kde se vyskytuje hodně růžových delfínů, jsme nestihli.Zatímco my vyhlížíme na obrozu loď, tak průvodce si to zalomil, dal si na hlavu plovací vestu a usnul. Prostě pohoda.  Amazonka je prázdná, nikde ani loď. Byli jsme varováni, že když přijede loď, tak to bude s naší loďkou houpat, takže máme být v klidu a počkat, až loď přirazí k nám a nepanikařit.  Hurá, loď na obzoru. Vlny nakonec ani moc nebyly, takže jsme v pohodě přestoupili a vyrazili směr Leticia. Jede s náma plno Poláků. Cestou stavíme v několika vesničkách a překvapivě i na vojenské základně v Peru – řeka je totiž rozdělena napůl mezi Kolumbii a Peru. Chvíli jsem koukali na námořní vojenskou loď a zase jsme jeli dál.

Zpět v Leticii, je kolem deváté a letadlo nám letí ve tři, takže “co včil”? Nejdříve je třeba někde udat batohy. Paní v našem hostelu byla milá, tak si myslím, že by nám batohy uschovala. I bez španělštiny pochopila, co máme na mysli a ještě Ivošovi zachránila čisté trenky aneb jak je dobré znát slovíčko “baňos” :-). I přes zastávku v obchodem (tričko!) a pomalé tempo máme stále ještě mrak času. V Brazílii jsme už byli a do Peru se nám nechce. Moc dalších možností kam vyrazit na několik hodin zdá se není, tak zkusíme botanickou zahradu Mundo Amazónico, kde asi neuvidíme nic, co bychom už neviděli přímo v džungli, ale to myslím nevadí. Na cestě z Leticie se nedá ztratit, protože odtud vede pouze jediná silnice a kdyby někomu nebylo jasné, kde má zastavit a vystoupit, tak stačí sledovat km, protože vše se orientuje dle počtu km od Leticie. Rádi bychom jeli nějakou místní dopravou, ale nikde nic, tak bereme opět zavděk taxíkem. Až k zahradě se jet nedá, ale to neva, rádi se projdeme. Obzvlášť příjemná je procházka vyhřátýma kalužema z nočního deště. “Ty mluvíš španělsky a já anglicky” a vůbec si nerozumíme. Asi taková je situace u brány zahrady. Kluci, asi studenti, vykládají pouze španělsky a my pouze english. Zahrada totiž nabízí pouze procházky se španělsky mluvícím průvodcem a my španělsky nemluvíme, tak co s tím? Borcům se kouří z hlav, až rozhodnou, že máme zaplatit vstupné, ale bez lístku. No chtějí si vydělat a nám je to jedno. Ovšem moc dlouho kluky vydělané peníze nehřály, protože bez náramku jsem přece jenom hodně nápadní a hned jak nás spatří první průvodce, tak volá na pokladnu a za chvíli máme taky ofiko náramky. Není zrovna období květu a navíc je vše ve španělštině, takže jenom tak chodíme sem tam. Zajímavé jsou expozici o původních obyvatelích a stezka do džungle kolem celé zahrady. Na dvě hodinky dobrý, ale už je čas pro návrat do Leticie, když chceme stihnout ještě jídlo a hlavně letadlo. Taxíky nikde, vedro pekelný, tak se suneme po silnici po svých, nicméně naštěstí po chvíli přijíždí dodávka, která nás za zlomek ceny taxíku bere do města. V plánu máme jídlo, nákup cetek, vyzvednout batohy a patrně pěšky na letiště. Suvenýry se moc nedaří, protože převládají spotřebitelské šunty a na turisty to zde není ještě  (naštěstí) moc stavěné. Jídlo je větší úspěch, ryba i hovězí bylo výborné. A k tomu ten mangový džus, ach…Abych si zlepšil karmu, tak u vedle stojící paní indiánky kupuju dva náramky  asi za dolar. Myslím, že měla radost. Máme asi hodinu do odletu a ještě nemáme ani bágly, to pohodové jihoamerické tempo nám začíná docela vyhovovat. Naštěstí letiště je tak blízko, že se tam dá dojít pěšky, takže není třeba se stresovat. Není, ale přesto si berem na ten kousek motorikšu. Až na letiště s pánem nemůžeme, takže už jdeme konečně po svých. Přemýšlím, zda jsem někdy viděl menší letiště – malá budova, jedna runway a tím to končí. Rozhodně příjemnější než nová obří letiště. Zase na druhou stranu, tam mě neberou repelent. Pán sekuriťák to asi prodává dál, jinak si nedovedu vysvětlit, proč mě vzal zrovna repelent a zrovna zde, při odletu z jediné oblasti, kde je opravu potřeba, z Amazonie.

Ovšem největší bizár nás teprve čeká v odletové hale a potom v letadle. Jede s námi starší pán, ulízlé vlasy zakrývající plešku, pupek a tričko Adidas a spolu s ním letí asi 15ti letá exoticky tmavá Brazilka. Nepromluví spolu ani jednou ani slovo, ale spí mu na rameni. Prostě láska. Pán má určitě doma sklep a taky ji miluje.

A pak přestup v Bogotě a 45 minut letu do Armenie. Máme asi hodinu na to, abychom se dostali z letiště na autobusák, protože údajně poslední bus do Salenta jede v osm. Bereme tedy prvního taxíka a švidáme na autobusák. Je docela daleko, ale aspoň máme možnost malého vjemu z Arménie. Zase jiná Kolumbie a to poměrně bohatá, protože míjíme plno výstavních domů.

Bus nakonec stíháme, takže máme čas ještě koupit něco k jídlu a ujíždíme směr kopečky a Salento. Vítá nás koloniální náměstíčko a citelně větší kosa než dole v Leticii. Ovšem jinak to zde vypadá moc sympaticky, takže už se oba těšíme na zítřek. Ještě najít nějaké dobré ubytko, dát si něco k jídlu a dobrou noc.

Dobrý den, máte volný pokoj a máte WiFi?”, jinak už to snad ani nejde, cestování se holt mění. Bydlíme v hostelu El Jardín (http://www.colombiafacil.com/en/accommodation/el-jardin-hostal/) a WiFi zde je :-).

Salento and Cocura valley - Colombia

8/3/2016 [Salento a Coccura valley]

WiFi je, ale až na pokoj nedosáhne, což je asi dobře, aspoň člověk spí bez kontrolování Facebooku, ale špatně, když chci ráno před snídaní na net a musím tím pádem na terasu. A na terase je v trenkách přece jenom kosa. No, rychle jsem si zvykl na permanentní teplo. Ale zase ten výhled z terasy dolů do menšího údolí, to je taky něco. Snídaně je až o půl osmé, takže času plno a aspoň si můžu přes net povykládat s Evropou (popřát k MDŽ), kde je o 6 hodin víc a pozjišťovat si na netu vše potřebné.

Snídaně = vajíčka, toust, kafe a trochu ovoce. No neber to, když je to zadarmo.

Pokud je dneska běžný den, tak jezdí džípy Willies do Cocura valley jenom několik denně, pokud je MDŽ brán jak sváteční den v Kolumbii, tak džípy budou jezdit celý den. Těžko říct, jak se to zde bere, každopádně vyfešákovaný jeep jak vystřížený z časů druhé světové vyráží ihned po naplnění. Z nadmořské výšky 1900 m.n.m. máme v plánu se vyšplhat až do 2500 m.m.n., kde leží malebné Cocura valley. Nebudou nás ale čekat hory jak jsme zvyklí z Evropy, ale taková větší vysočina s nádherně zelený kopci a majestátními voskovými palmami.  Vítá nás příjemně čerstvý vzduch a všudy přítomná jasně zelená dominující po okolních kopcích.  Zelené pastviny s flekatými kravičkami doplňují jako takové stožáry voskové palmy (wax palms), což jsou až 60m stromy bez větví. Hladký kmen doplňují typické palmové listy v koruně. Prostě wau…

Poslední jeep by měl někdy kolem 16 hodiny, takže máme v podstatě celý den na výletování. K dispozici je přibližná mapka oblasti, která je spíše matoucí jak radící, ale to nevadí. Půjdeme stejně jako ostatní po pěšině, která vede doprava dolů a uvidíme.  Rychle předbíháme dvě důchodky a potom už jsme na cestě úplně sami.  Teda skoro, když nepočítám kravičky na stráních nebo koně v ohradě. Se to nezdá, ale jsme docela vysoko, takže se i zlehka zadýcháváme. Milion fotek zelených strání s flekatýma krávama a voskovýma palmama na horizontu. Je to parádní. Po chvíli výhledy končí, protože vstupujeme do lesa a pořád stoupáme a stoupáme…až ke kolibříkům.  Chata u kolibříků je zhruba v 2900 m.n.m a kromě toho, že ze poletuje plno úžasných kolibříků, tak zde lze koupit i občerstvení jako sýr, který se namáčí do kafe nebo náušnice ve tvaru papoušků. V podstatě všichni výletníci dojdou sem, páč ani se moc nikam dál jít nedá, pokud si člověk nehodlá dát několika denní horský trek. Je tu docela svěže, minimálně v porovnání s tím, na co jsme byli doposud zvyklí. Navíc jsem vyrazili klasicky velmi nalehko, ale zvyknout se dá, zvlášť když se člověk hnedka zase zahřeje při výšlapu do kopce. Mířím ne vrcholový bod dnešního výletu, do chaty ve výšce kolem 3000 m.n.m. Že jsme tak – na naše středoevropské poměry- vysoko nepřipomíná zhola nic. Všude pěkně zeleno, snad jenom mlha dává tušit, že nejsme vyloženě v nížine. Na chatě se dá přenocovat, ale nic k jídlu ani pití tu neprodávají, jejich škoda. Výletníků je tu dost. Jsme na nejvyšším bodě a teď už nás čeká jenom pozvolný sestup dolů do údolí. Velká škoda, že přišly mraky a zmíněná mlha, protože výhledy na údolí plné voskových palem jsou poněkud zamžené a zamračené.  Ale i tak jsou to super scenérie, zvlášť když jsme palmám blíž., Jenom to to proti tmalé obloze blbě fotí. Fotky s palmou na výšku, na šíčku a selfíčko. Vše máme, stejně jako každý druhý zde. Je to pohoda. Úplně v udolí dotvářejí až kýčovitou scenérii flekaté kravky. Opět škoda, že je zataženo. Ale taky mohlo pršet, takže buďme rádi a užívejme si to. Nakonec velmi slušná procházka, dole v údolí jsme někdy po čtvrté odpolední. Jenom co nasedme do jeepu,m tak začne pršet. Což je škoda, protože jsem nazpět chtěl jet na stojáka na zadní plošince. Takhle jsem rád za zaplachtovanou kabinu. Jednomu z honáků dobytka utekly kravky, chlapík (knírek, klobouk, pončo na rameni, bičík a lano – prostě nejvíc typickej gaučo) si k nám na chvilku sedl na zadní plošinku. My ho popovezli, aby mohl s hlasitým pískáním a křikem zahnat krávy nazpět domů.

Nazpět v Salentu s hladovým žaludkem. Chceme najít nějakou levnou a dobrou hospodu, kde budou sedět místní. Klasicky jsme nic takového nenašli, takže bylo nutné vzít zavděk podnikem v boční ulici, klde nebyla ani noha. Ale to nevadilo, hlad byl přednější. Ivoš si dává “trucha”, aniž tuší, co si objednal. Slovník nám prozrazuje, že si dal pstruha s česnekovou omáčkou. Já mohu jenom závidět, páč lososovitý pstruh je velmi typický pro tuhle oblast a navíc to bylo hodně dobré. Moje “paisa” sice vypadalo taky docela pěkně (fazole, vajíčko, plantain, zelenina, slanina apod), ale chuť byla tak nějak mdlá. Ale co, dáváme pivko a jsme rádi, že jsem rádi. Navíc jsme se opálili, tak můžem opět soutěžit kdo víc zrudl. Beztak bych to vyhrál.

Lehce se zatáhlo, trochu sprchlo a pořád bylo teplo. Jsme v kávové oblasti, takže chceme na kafe! Jeden by si řekl, že to bude úplně to nejjednodušší, ale úplně tomu tak není. Na náměstí jsem se nachází kavárna nějakého řětězce. Uměla bez chuti a atmosféry. Druhá se nachází v uličce směrem k našemu hostelu. Provozuje ji Jesus Martin, který má vlastní plantáž a pražírnu. Kavárna je stylovka, možná až moc, ale mají tu wifi, dorty a konečně dobrý espresso. Navíc tu kafe i prodávají, takže aspoň mám kde nakoupit zásoby domů. Z tohoto krátkého kávového lamentu plyne jedno jediné. Dobré kafe není v Kolumbii, v zemi kávě zaslíbené, vůbec lehký najít. Jak se později dozvídáme “kolumbijská káva aka Cafe de Colombia aka Juan Valdez” je hlavně marketingový pojem. Dobrý klafe jde na export a průměr zůstává doma v  Kolumbii. Navíc Kolumbijci a Kolumbijky nejsou evidentně žádní kafe pijani.

Chvilku odpočíváme na hostelu, abychom mohli večer vyrazit “na jedno”. Hnedka vedle náměstí je hospoda, kam chodí místní a kde to vypadá dobře. Za barem stylový chlapík s knírkem a v sombreru. Kouká se tu hlavně na fotbal, hraje kulečník a snooker a pije pivo. My se hodláme věnovat té třetí činnosti v kombinaci s tou první. Druhou asi nebudeme raděj moc riskovat. “Dos cervezas, por favor”, moje španělština ve své vrcholné podobě. Pivko je dvanáctka a klasicky třetinková, ale docela v pohodě, takže jak se dá čekat, u jednoho nezůstáváme a počet lahví na stole (prázdné lahve zůstávají na stole) se zvětšuje. Ovšem žádný velký akce, na což nás stejně neužije. Takže po pár pivkách, kdy už fotbal skončil a místní se začali rozcházet, to balíme taky. Paní na náměstí s hamburgrama tu je stále, tak využíváme příležitosti a dáváme (nutno dodat, že velmi dobrý) pravý kolumbijský burgr. Na hostel a dobrou…

Page 26 of 67

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén