Helská kosa

„One ticket to hell“, tak nějak zněla moje prosba o lístek na gdaňském vlakáči. Díky dlouhé forntě a pomalým pokladním mně první vlak ujel, tak beru zavděk rychlíkem do Gdyně s přestupem na osobák až na konečnou do městečka Hel. Zatímco rychlík zel prázdnotou, tak osobák byl docela plný. Hel bude zjevně oblíbený víkendový cíl. Co se tak dá v u moře v „pekle“ dělat? Posnídat? Ano, polské koláče prostě můžu. Jít na lachtany do fokária? Rozhodně! Pět zlotých je sympatické vstupné na krmení těch roztomilých nemehel. Naznal jsem, že lachtan je takový pes, akorát bez nohou. Za možná 20 minut bylo po atrakci a mohl jsem vyrazit na pláž. Jen škoda, že na koupání těch 17°C (nebo bylo 13?) opravdu nebylo. Nevadí, moře a sluníčko bohatě stačí. Pravda, že trochu fouká, ale bez toho by to u Severního moře nebylo stejně ono. Fotím a koukám, je tu parádně. V plánu je odjet zhruba mezi jednou a druhou odpolední, abych stihl nějakou rybku tady u moře a mohl se ještě zastavit v Sopotech. Protože když už jednou v trojměstí jsem, tak je třeba toho využít.
Hel & Sopot - Poland

Míjím molo, restaurace nabízející ryby, doky a haly na zpracování ryb a pokračuji ś davem dál po stezce, která vede mezi bývalými bunkry až k písečným plážím a pokračuje po „kose“ dál a dál.  Oběhnout poloostrov po obvodu určitě nemám v plánu, ale pláž spolu s nezbytným namočením kotníků rozhodně ano. Sluníčko svítí, modrá obloha, vítr, písek a moře. Naprostá severní pohoda. Koukám, že někteří se dokonce koupou. To tedy respekt, do plážové teploty má vzduch i voda daleko. Takže žádné opalování, pofotit, přelouskat historické souvislosti vztahující se k 2WW a vyrážím na něco k snědku zpět do městečka.  Mám jednu podmínku, musí brát karty a mít rybu. Hnedka první jídelna splňuje obě podmínky a navíc ryby zde vypadají opravdu čerstvě. Ve stánku stačí ukázat na rybu, říct si jakým způsobem ji chci mít připravenou a kromě placení se již nemusím o nic starat.  Zrovna levný oběd to nebyl, ale byl autentický a hlavně krutě dobrý. Wifi nechybí, takže si můžu pohodlně naplánovat cestu zpět do Gdaňsku. Pokud pojedu o půl třetí, tak budu mít cca hodinu v Sopotech, to není špatný. A jelikož jsem naprosto přejeden a vafle prostě nemám šanci spořádat (vafle jsou další položkou na mém polském must-eat-listu), tak mám o doprovodný gastro program v Sopotech postaráno. Letmo koukám po suvenýrech, pohledech a dalších dárkových vychytávkách a nutno říct, že to je dost bída. Blbiny, kýče a ještě větší kýče, což se prostě nedá. Radši utíkám na vlak a dělám dobře, protože polské dráhy volí podobnou strategii jako naše ČD. Když je hodně lidí, tak jenom jeden vagón a další prostě nepřidáme. Nevadí, protože sedím a za hodinku jsme v Sopotech. Zírám kolik je tu ve městě lidí! Láká tolik lidí to slavné molo, nebo co to znamená? Času málo, takže na molo za vstupné už nakonec nejdu, lechce pofotím a vyrážím nazpět. Ovšem nejdřív zastávka na vafle, na které jsem se docela těšil a byl malinko zklamán. Vafle fajn, truskavky (=jahody) taky, ale hnusnou šlehačku ze spreje to prostě zničili. Když nejsou suvenýry, tak budou krowky (=polské karamelky).  Lehké utrácení a honem na vlak do Gdaňsku.  Ty jezdí často a jsou suprově levné.

Polský eurovíkend se blíží ke konci. Poslední hodinu v Gdaňsku věnuji hledání nějaké dobré zapékanky (další must-eat), nákupu vody a odchodu na autobusák. Polski bus neprodává sedadla na místa, takže jsem se trochu bál, kde zase budu sedět, ale naštěstí nazpět jede výrazně méně lidí, takže mám dvousedadlo pro sebe. Opět 14 hodin a po příjezdu rovnou do práce.

Hodnocení? Jen a jen kladné.  Vzhledem ke konci září jsem měl trochu strach z počasí, ale bylo nádherně. Gdaňsk má svoji atmosféru, Hel zase moře a pláže. Navíc skvělé jídlo, přiměřené ceny, snad jen by to nemuselo být tak daleko…