Autor: Hondza Page 22 of 67

Astana

Kazachstán a Kyrgystán 2018 – z Brna až do Astany

Dlouho jsem chtěl jet do Uzbekistánu, ale drahé letenky (hodně nad 10 tisíc a nutnost víza přes agenturu atd.) a komplikovaná víza tomu průběžně bránily. Potom jsem hltal příběhy cestovatelů, kteří projeli slavnou Pamir highway v Tádžikistánu. Aby nakonec souboj středoasijských republik vyhrál Kazachstán a Kyrgyzstán. Vyhrály levné letenky a přátelská vízová politika. Pamír si dám jindy a Uzbekistán bude stejně dobrý i za pár let.

Složení: já a Ivoš (Beny)

Kurz: 100 tenge = 6 až 7 Kč

26. srpen 2018 (Znojmo – Vídeň – Budapešť – Astana)

Letadlo z Budapešti do Astany nám letí v neděli v 12:20, což zní jako super odletový čas, žádný brzký vstávání a prostě pohoda. Zní to opravdu tak, až na to, že do Budapešti to půlhodina z Brna rozhodně není a ráno skoro nic nejede. Takže buď velmi brzký Euronight z Břeclavi nebo pojedeme do Maďarska o den dřív. Ani jedna z možností není výhra, takže nakonec dilema řešíme cestou do Vídně, kde v sedm ráno sedáme na Flixbus do Budapešti. Je docela zima a prší a já tajně doufám, že to je poslední hnusné počasí, která nás po následující dva týdny potká. Snídaně v metru a hledání autobusu na letiště. Ranní Budapešť vypadá jak Brno. Co nevypadá jako Brno je letiště, protože v Brně na letišti určitě nikdy naráz tolik lidí jako v Budapešti nebylo. Příčinou davů je patrně nové pravidlo Wizzairu o zavazadlech, které tvoří chaos a zmatek, a proto tuhle novinku ignorujeme „jakože o něm nevíme“ a jdeme se odbavit. Malý risk prošel, batohy máme pohodlně v letadle a vyrážíme na pětihodinovou cestu na severovýchod. Vždycky na Wizzair lamentuji, abych s nima příště zase někam letěl. Takže pro jistotu opět lamentace: není jídlo, málo místa na nohy a sedět v lowcostu u záchodů taky není zrovna to nej. Kdybych musel platit ještě za zavazadlo, tak už se cesta vůbec oproti běžným linkám nevyplatí. Ale dost lamentace, cestou se žádná veselá historka nestala, spát se nedalo, tak přeskočíme o čtyři časové zóny přímo do Astany, kde je nyní noc a docela zima. Před pasovkou třeba vyplnit imigrační kartu, která je v podstatě naprosto úplně k ničemu, protože přihlašovací povinnost byla zrušena (přihlášení provede rovnou přímo imigrační na letišti – proto ty dvě razítka), ale prostě ji mít musíme a je vyžadována zase při opuštění země.

Autobus z letiště (Expresbus 250 tenge) nás vyhodil trochu jinde, než by se nám hodilo, tak si musíme vzít taxíka přímo do zamluveného hotelu Tourist. Není taxi jako taxi, naše bylo totiž tzv. neoficiální. Prostě zamáváš, někdo ti zastaví a optáš se, zda jede tam, kam potřebuješ, domluvíte se na ceně a vyráží se. Trošku jsme pána přeplatili (1000 tenge), ale zase jsme byli rádi, že už jsme v teple. Večer není v centru Astany žádný velký provoz a vzdálenosti jsou větší než malé. Zajímavý na ubytování pro dvě osoby je to, že máme v ceně pouze jednu snídani. To nebude příliš velké hodnocení na booking.com. Oba máme docela hlad, tak jdeme ven najít něco k snědku. Všude zavřeno, nakonec bereme zavděk tureckým bistrem. Gastro pobyt jsem zahájil lahmacunem, čočkovou polívkou a ayranem. Beny dává kebab a cítí v tom kozinu. Trochu hudruji, že na turecké jídlo jsem nemusel jezdit do Kazachstánu, ale to jsem ještě nevěděl, jak velký vliv (nejen) gastro vliv zde Turecko má.

27. srpen 2018 (Astana – Almaty)

Zataženo. Možná bude pršet. A už trochu kape. Vypadá to, že jsme si mraky přivezli z Maďarska s sebou. No co už, pokud nebude pršet, tak je to v pohodě. Posun plus 4 hodiny dělá svoje, ráno je prostě jak po kalbě. Na snídani průměrná vajíčka, a ještě je třeba jednu doplatit 1500 tenge. Balíme, bágly necháváme na recepci a vyrážíme do města. Bydlíme docela blízko, tak kilometr až dva od starého vakzalu (vlakového nádraží), vedle které by mělo být gigantické silo ještě z Brežněvovy éry, kdy bylo v plánu zúrodnit neúrodnou kazašskou step. Plán neklapl, silo zůstalo. Pro nás znalé podobných sil to zase takové wau jako pro autory Lonely planet rozhodně nebylo, ale aspoň jsme se podívali přes koleje do normálně obyčejné a výrazně chudší Astany. Křoví, kaluže, nízké baráčky a nahý zadek pána, který asi doma nemá záchod.

Dobrý, a teď se jedeme podívat do části, kde jsou záchody ze zlata a baráky až do nebe. Díky skvělé aplikaci 2GIS najdu zastávku a taky přímý spoj až do centra. To cestování je někdy tak lehké! Jaképak doptávání místňáků, nejistota, kam jedu a kdy mám vystoupit? Prostě si stáhnu appku, offline kouknu na trasy spojů a vyrazím. Nefunguje to samozřejmě takhle jednoduše všude, ale tady v Astaně nebo Almatě ano.

Je zataženo, začíná lehce krápat a my právě vystupujeme u první futuristické stavby Khan Shatyr. Vypadá jako velký stan a je to stan, který ale neslouží jako přístřešek pro znavené cestující, ale jako ráj pro nakupující. A nejen pro ty, vevnitř je i pláž, skluzavka a další blbiny. Foto, trochu se ohřát, koupit žiletky (omg, za 4000 tenge! Za Borata s knírem tu ale nebudu 🙂 a nazpět do centra dění. U vchodu potkáváme Čechy. Kdyby bylo slunečno, bylo by to super a taky bychom měli krásnou fotku nedaleké věže Bayterek. Ovšem je hnusně, tak fotku mám sice taky, ale za moc nestojí. Jdeme se kouknout do mešity, o které jsem si původně myslel, že je největší širokodaleko, ale omyl. Ta největší je přesně na druhém konci za prezidentským palácem. Pokračujeme k věži Bayterek, kde se dá vyjet do nejvyššího patra za 700 tenge. Moc toho asi neuvidíme, ale když už tady jsme. Nahoře plno lidí a mraky selfie na kterých není nic vidět. Místní se fotí u plastiky, na kterou každý vloží ruku. Co to znamená těžko říct, ale stojí se na to fronta. Jinak přes sklo není nic vidět, tak jedeme nazpět a najít něco k snědku. Je tu někde normální jídelna nebo street food? Opět nás zachraňuje turecká restaurace, ale kdo si chce dávat pořád turecká jídla, když je v Kazachstánu? Hlad nad mudrováním vyhrává, takže si objednáváme: Ivoš dává kebab a já pide. Zatímco já si chrochtám blahem a zalévám pide dvěma čaji, tak Ivoš hudruje, že v tom je cítit (ano, opět) kozina. To ale není tak podstatné, protože důležité je to, že se udělalo krásně! Sluníčko a modrá obloha nám zvedají náladu a dávají energii do dalšího zkoumání moderní Astany.

Královský palác před námi a nikde ani noha! Je to skoro až strašidelné, protože na obřím plácku přes palácem prostě nikdo není. Pár policejních aut a my dva. Doufám, že nás nikdo nesebere, když si tu tak trajdáme. Pokračujeme dál k řece a přes most na druhou stranu. Po pravé straně další šikmé moderní stavby. Už se tomu ani nedivíme. Vedle obřího mostu staví čínská forma další most pro metro. Tady se prostě nelenoší. V parku za mostem zase nikde nikdo a u pyramidy (světe div se) taky nikdo. Město bez lidí. Po levé straně je mešita, před námi památník nezávislosti a mezi tím obří bulvár. Místa plno, tak proč na něčem šetřit, že? Teprve za sloupem nezávislosti se něco děje! Skupinka studentů nacvičuje vystoupení k otevření (jak to jenom popsat) „velkého listu“ -> prostě budova, co vypadá jako velký list. Tancující studentky nám zvedají náladu a vůbec se nám nechce pryč. Nechce, ale musíme. Zanedlouho nám jede vlak, máme hlad a než se dostaneme na hotel, tak to taky bude nějakou dobu trvat.

Malá vsuvka přes pokračováním, centrum Astany je uklizené, jako by měl zítra přijet prezident. Nikde ani papírek, nedopalek nebo jakékoliv smetí. A například v centru se všude zakázáno kouření, což je doplňující poznámka k mému údivu, že v Kazachstánu nikdo nekouří. Tak a nyní zpět na autobusovou zastávku, kde jsem si vzpomněl, že jako správný jinoch z domku se zahradou mám v batůžku nějaká ta jablíčka. Hmm, to byl ale dobrý nápad a ohryzek letí opodál na trávník…mám ještě jedno, Ivoš nechce, má smůlu. A já asi taky trochu taky, protože se do mě z ničeho nic začne navážet menší dědula, což mu oplácím upřímnou ignorací. Na to asi pantáta není zvědavej, protože z ničeho nic vytahuje jakousi průkazku protřelého straníka nebo komunisty a mně nezbývá nic jiného, než pěkně doklusat na trávník pro ohryzky a splnit tak straníkovo přání. Co z toho plyne? Honzo, nejsi v Tišnově, kde si můžeš dělat co chceš, ale v přísné Astaně, tak na to bacha! Dalších extempore jsem již ušetřen, protože bus konečně přijíždí. Většina lidí jezdí na předplacené karty, ale to my nemáme, tak si musíme koupit lístek přímo v autobuse. Ovšem ne od řidiče, ale od drobné paní, která kontroluje, zda si cestující „pípli“, hlásí zastávky a prodává lístky (150 tenge). Zdánlivě chaotický systém skutečně funguje a na černo se nejezdí. A ženy v Kazachstánu pouštíme sednout.

Nazpět v hotelu se raději ještě ujišťuji, odkud nám jede vlak, zda z nového nebo starého nádraží. Můj předpoklad daný průvodcem je, že pojedeme z nového, ale to jsem se dost zmýlil, protože jedeme ze starého vokzalu. Ještě jsem se zeptal, v místní odpolední špičce bych se fakt nechtěl vracet nazpět, když už máme dávno koupené ne úplně levné lístky. Starý vokzal nemáme daleko, ale už dneska máme nachozeno více než dost, tak čekáme na autobus. Double-check na vlakáči u místní ostrahy, ať to máme ještě jednou pro sichr potvrzeno. A nyní již konečně pořádná večeře v nádražní restauraci. Výdejní systém, kdy stačí ukázat na jídlo za pultem a nemusíme moc mluvit, nám oběma docela vyhovuje. K tomu pivečko, kafe a nějaká sladkost. Chvíli ještě zevlíme, ale to již přijíždí vlak. V kupé pro čtyři s námi překvapivě cestují další dvě ženy – ach ty předsudky o nemoderní kazašské společnosti. Paní budou spát dole (tomu ještě z naší ruské konverzace rozumíme), vlak průvodce povléká jednu z postelí a my jdeme do jídelňáku na pivo. Nejdříve kecáme na baru a potom se přesunujeme ke stolu, kde potkáváme naši spolubydlu Sáju z Ruska. Už má popito a uculuje se na nás. Na velký pokec to s naší ruštinou a její schopností v podnapilém stavu něco pochopit asi nebud. Naštěstí nás zachraňuje student od vedlejšího stolu, s kterým si nakonec docela pěkně pokecáme v angličtině (říkal plno zajímavého, třeba že za pár let přejde Kazachstán na latinku). Počínající večírek utíná obsluha s poslední objednávkou a my jdeme na kutě. Sája je evidentně na lovu, tak ještě zůstává a doklopýtá asi až za dvě hodiny, přičemž láskychtivého provodnika odmítá se slovy „jdi k čertu“. Zmatků využívám k odběhnutí na WC do vedlejšího vagónu. „To je peněženka! Koho asi?“ Zvědavost mně nedá. „Tu paní odněkud znám“. No joo, to je naše Sája. Ta má ale štěstí. Vracím peněženku a spát

Bar

Balkánský průlet – Ulcinj, Bar a Podgorica (a domů)

4/4 – Ulcinj, Bar a Podogorica

Sprcha, na snídani burek, sbalit věci a vyrážím na bus do Ulcinj v Černé hoře. Opět potkávám dva Němce, s kterýma jsem byl na večeři v Beratu. Chvíli kecáme, ale jinak se koukáme z okna a po klikaté cestě míříme do Černé hory. Borci pokračují dál do Baru a nočním vlakem do Bělehradu. Já vystupuji v Ulcinj, kde se hodlám porozhlídnout a potom pokračovat do Baru, abych přijel na noc vlakem do Podgorici. Dávám kafe za euro na autobusáku a podle mapy rozmýšlím, kam se podívat. Plán nakonec je pěšky přes město až k pevnosti a potom najít nějakou pláž, kde bych mohl smočit prsty u nohou. Město je spíše méně zajímavé, je vidět, že se čeká na turisty, takže je tu celkově dost ospalo. Chvilku se zastavuji u kostela a mířím do pevnosti, která je ale není moc zajímavá, hodně komerční a dostavovaná. Odtud dolů k moři, kde je dokonce i pár turistů a teď najít nějakou pláž. Jedna je zavřená, tak končím v zástavbě u jediného rozumného přístupu k moři, který jsem ve městě našel. Voda je studená, na koupání to nebude, tak aspoň poobědvám z vlastních zásob – rajčata, olivy, sýr a mám se dobře. Čas jít zpět na autobusák, dát si kafe a odjet se podívat o kousek vedle do Baru. Obstarožní autobusák je zase trochu mimo město, ale aspoň se můžu stavit na nádraží a ujistit se, že vyhlédnutý večerní vlak jede. Taky se zde můžu stavit na záchod a koupit si rovnou lístek. A nyní do města na promenádu. Asi se mně v Baru líbilo více jak v Ulcinji, ale jenom o trochu. Nakoupil jsem jugoslávské sušenky, vyfotil moře a různé divno stavby s kořeny v dávném socialismu. Po nákupu už je pomalu čas vyrazit nazpět k nádraží a počkat na vlak do Podgorici. Vlak má nejlepší léta dávno za sebou, ale cesta kolem jezera je nádherná. Za chvíli po našem vlaku jede vlak do Bělehradu, o které vykládali kluci z Německa. Svým vyprávěním mně úplně nalákali na nějaké železniční dobrodružství v budoucnu. Nyní ale zpět do přítomnosti, protože už za šera přijíždíme do Podgorici. Hostel Marie by měl být hnedka vedle nádraží. Je to trochu punk hostel, ale majitel je sympaťák, tak v pohodě. Nechávám na hostelu věci a jdu se kouknout do města, kde nic není. Doslova. Podgorica je vesnice, která se omylem stala hlavním městem. Jediná zajímavost je velký most přes řeku. Jinak jsem pořádně nenašel ani nic k snědku, tak se vracím a nakupuju v pekařství kousek od hostelu.

Ulcinj & Bar - Monte Negro

5/4 – Podgorica, Budapešť a Brno

První bydlení na mé balkánské trase, kde nemám snídani. Nevadí, jdu pro burek do pekárny a na terase si pochutnávám v ranním sluníčku. Měl bych za ubytko, ale nikde nikdo, jenom dole nějaká paní pokuřuje. Tak tam jdu, a že můžu zaplatit, ale nemá na vrácení, tak znova klusám do pekařství a teprve potom platím. Trochu žasnu nad jejich přístupem. No, co už. Jdu na vlak, protože první zastávka vlaku do Ulcinje je „aeroport“. To je ve skutečně posprejovaná bouda, ovšem výhoda je, že letiště je pár set metrů po silnici. Jinak totiž na letiště městská doprava nejezdí. Závěrečné kafe se zákuskem z pekárny a už jenom čekání na odlet. Je to zde takové správně venkovské. Žádný letištní bus, ale pěkně do letadla přes plochu po svých. Takže čekáme na ploše u takového hrazení, až nám dají pokyn a potom vyrazíme. A pak už jenom Budapešť, zmatky při nákupu lístků a čekání na vlak do Brna. Byl to suprový výlet, týden skvělého cestování a poznávání. Samozřejmě, že hlavně Makedonie a Albánie by si zasloužily více, ale to snad příště.

Shkoder

Balkánský průlet – z Beratu do Shkodëru

3/4 – z Beratu do Shkoderu

Dobré ráno, Berate! V hostelu už jsem zůstal jenom já a francouzský profesor. Dáváme snídani, kafe a vyrážíme dál do světa. S panem domácím jdu ještě na poštu a pak na zastávku MHD, kde se loučíme. Bez dlouhého čekání přesedám na bus do Tirany, kde mám za úkol najít autobusák, odkud pojedou busy do Shkoderu. Mapa to jistí, ale pro jistotu se ptám i na zastávce, protože to zrovna blízko není, a nakonec se vezu pěkně zdarma až k autobusáku. Zde na mě čeká další bus a během půlhodinky vyrážíme. Lidi nabíráme všude možně, takže i krátká trasa se docela protáhne. Mezičas mám ale jinak docela dobrý, takže bych měl v Shkoderu stihnout i nějaký výlet. Autobusák v Shkoderu asi nemají, takže stavíme uprostřed města na kruháči a rozchod. Přes booking.com mám zamluvený Bulldog hostel, tak se jdu ubytovat a snad si i půjčit kolo. No, nebyla to dobrá volba. Z friendly hostelu v Beratu jsem se přesunul do neosobní fabriky. Pokojík pěkný a jinak skoro nikdo tu nebydlí. Ptám se na půjčení kolo a prý my nepůjčujeme a jinde nevíme. Takový kecy. No nezbývá než zkusit oběhnout další hostelu v okolí a někde kolo najít. Štěstí se na mě usmálo v sympatickém hostelu se španělským názvem (https://booking.com/hotel/al/hostel-mi-casa-es-tu-casa.cs.html), kde není problém si kolo půjčit. Na tři hodiny a za pár dolarů. Není to samozřejmě žádné super kolo, ale vypadá to, že kolo přehazuje, a dokonce i brzdí. Paní z hostelu mně ještě radí, abych jel podél shkoderského jezera až do poslední vesnice před hranicema, že je to krásná projížďka. A měla pravdu! Asfaltka lemuje pobřeží, kolo jede, já často zastavuju a kochám se, protože jezero a za ním hory jsou prostě neskutečná podívaná. vesnice Zogaj a konec Albánie. Molo, pár místních, malý obchod a ano, kavárna. Dávám limču a espresso. I v té poslední lhotě mají dobrý kafe! Trochu focení a návrat nazpět, ať ještě stihnu vydupat nahoru na pevnost. Pohodová jízda v odpoledním slunci. na mostě ztrácím krytku na objektiv, a to bude asi jediná kaňka na dnešním výletu. Pevnost sice není tak dobrá jako v Beratu a platí se zde vstup, ovšem opět, ty výhledy! Trochu focení a hurá nazpět vrátit kolo a najít večeři. Cestou mně to nedá a jedu se ještě podívat na vlakové nádraží, jak vypadají místní vlaky. Původně jsme sem do Shkoderu dojet vlakem, ale z časových důvodů (abych stihl výlet, z kterého se právě vracím) jsem to nakonec zrušil. Tak snad příště, pokud se toho tedy vagóny dožijí, protože vypadají jako by se přes ně přehnala válka. Nádraží zavřené, strojvedoucí natahuje káblík asi od televize v kabině, zatemňuje a takhle patrně čeká do rána, kdy pojede nazpět. Vracím bajk a za poslední albánské peníze jdu naproti na kebab nebo něco podobného. Fast food trochu bez chuti, ale na hlad za poslední peníze to stačilo. Cestou na hostel ještě kupuji pohledy a baklavu, čímž moje albánské dobrodružství končí a zítra se přesunu do Černé hory.

Shkodër - Albania

Berat

Balkánský průlet – Berat

1/4 – z Prizrenu přes Tiranu až do Beratu

Bude pršet, nebude pršet? Moc dobře to nevypadá a ani předpověď na webu tomu nepomáhá. Agron přinesl skvělé burky na snídani, tak u jídla kecáme s dalšíma dvěma spolubydlícími. Zajímavé je setkání s Britem, který pracuje v Praze v Člověku v tísni. Je taky na balkánském výletě, ale bere to více přes hlavní města, takže nyní vyráží do Skopje. Já kvapím do kopce k pevnosti, protože temná mračna v dáli nevěští nic dobrého. Stačím tak akorát se pokochat výhledem, něco málo vyfotit a už mažu zpátky dolů, protože déšť tu bude evidentně během pár minut. Stihl jsem to tak akorát do kavárny, kde si dávám kafe, nějaké dobroty a na wifině dumám, zda tu ještě zůstat, nebo už jet dál a hlavně, jak se dostanu dál do Albánie. Mám dvě možnosti, první je po dálnici do Tirany, druhá je bokem přes Bayram Curri a hlavně Lake Komani. Bohužel obě možnosti asi nezkombinuju, protože zase tolik času nemám, když musím být ve čtvrtek 5. dubna v Podgorici, odkud letím do Budapešti. Nakonec se rozhoduji pro variantu Tirana, s tím že Lake Komani nechám na příště, kdy bude více teplo a bude možné jít na nějaký výlet do kopců. Na chvíli přestalo, tak jdu na autobusák zjistit, jaké jsou možnosti. Agron říká, že to bude dneska do Albánie špatné, protože je neděle a má pravdu. Internetové zdroje sice ukazují nějaké spoje, ale realita je taková, že bych musel leda někam popojet na dálnici a tam něco chytit, nebo budu muset vzít zavděk neofiko taxíky do Tirany. Velmi podezřele vypadají taxikář ihned zbystřil, když zjistil, že chci do Albánie. Vymlouvám se, že nemám batoh a doufám, že hodinu tu už bude někdo jiný. Ještě je tu dodávka, která jede taky do Albánie, ale to taky nestíhám. Agron ráno vykládal, že včera byly na hranicích nepokoje a hlavní trasa do Albánie byla zavřená a prý není zřejmé, zda dneska bude hranice otevřená. V Prizrenu to nevypadá, že by se mělo počasí nějak razantně zlepšit, tak kupuju v pekařství oběd opět s ayranem, beru bágl a nazpět na autobusák. Týpek s červeným Opelem je bohužel stále na stejném místě a už z dálky na mě mává. No, co se dá dělat, 15€ za cestu není málo, ale zase to bude rychlý, a i bus by stál aspoň desítku. Chvíli čekáme na další cestující, ale nikde nikdo, tak vyrážíme. Řidič neumí ani slovo anglicky, takže na velký pokec to nevypadá, ale i tak jsem se dozvěděl, že byl v Německu a v Anglii, kde se opil, zabásli ho a jako ilegála poslali nazpět do Albánie. Je vážně pošuk, furt něco mumlá, tře si nos, ale to bude asi nějaký tik, jako smažič zase nevypadá. První zastávka je v Kukesu, kde se snažíme nabrat nějaké další cestující. Město je plné policajtů jako reakce na včerejší nepokoje u mýtné brány na dálnici. Můj řidič pořád nadává a něco mumlá ve stylu „fucking police“. Zatímco čekáme na další lidi, tak mně posadil do kavárny na kafe. Bereme paní s dcerou a jedeme dál. Albáncům se nelíbilo, že vláda zavedla mýtné na dálnici do Tirany, tak uspořádali protest a mýtné brány jednoduše vypálili. Míjíme ohořelé torzo a já se nestačím divit. Takhle se na Balkáně řeší trable, rychle a rázně. Zase začíná pršet, co pršet, je to brutální slejvák, nám to ale nevadí a pořád jedeme jako k ohni po liduprázdné dálnici. Konečně jsme z kopců pryč, doprava houstne a my pořád jedeme stejně rychle. Brzda, plyn, a tak pořád dokola. Jsem docela zvědav, kde mně v Tiraně vyklopí a co budu dělat dál. Mám nakonec štěstí, parkujeme hnedka vedle autobusáku, odkud jezdí spoje dál na jih. Za necelou hodinku mně to jede do Beratu, což je značka ideál. U první týpka na autobusáku měním albánské leky. Vůbec netuším, jaký je kurz a jaké je moje později překvapení, když zjistím, že mně dal úplně super kurz. Zase bude a k tomu ayran, toho se prostě nepřejím, ani nepřepiju. Cesta do Beratu lemuje moře, není to daleko, ale dvě hodiny jedeme i tak. Autobusák v Beratu je hodně daleko od centra města, takže nezbývá než v nečekané zimě jít pěkně po svých. Překvapuje mně, že jdu jedinej pěšky. Měl jsem se víc zamyslet, jezdí tu městská doprava, takže jsem si mohl podvečerní výklus klidně ušetřit. Hostel Mangalem No.11 nacházím docela rychle, pán domácí sice někam odběhl, takže mně přivítal balkánský dědula. Cena tuším 8€ za noc v dormitory a samozřejmě snídaně v ceně. S dvěma Němci jdu na večeři do asi nejdražší hospody, která byla k mání. Ach, to jsou ty doporučení. Ne že by to nebylo dobré, ale nemusím v levné zemi platit za jídlo víc jak za celý nocleh. Po jídle ještě chvíli kecáme ve společné místnosti, ale moc dlouho to nevydržím. Je tu docela kosa, tak se jdu zachumlat do dek a budu doufat, že tu zimu zaspím.

Berat - Albania

2/4 – celý den v Beratu

Celý den v Beratu, dneska to bude pěkný. Zima v noci nebyla, nikdo moc nechrápal a snídaně byla jedna z nejlepších, které jsem kdy po hostelech měl. Chleba, sýr, olivy, mléko přímo od kravičky a samozřejmě kafe z džezvy. Komunitní hostelová snídaně, velká pohoda. Foťák, voda do baťůžku a můžu vyrazit na průzkum po okolí. Pokud nechci jet někam mimo město, tak mám v podstatě dvě možnosti. Můžu vyrazit na kopec přes řeku nebo na kopec a pevnost, které jsou tady na našem břehu. Zdá se to málo, ale myslím, že to bude plno zábavy na celý den. Nejdřív se jdu podívat dál dozadu po promenádě až k budově, co vypadá trochu jako malý Capitol a potom už přes most směr kopec. V offline mapách vidím malou a nenápadnou stezku začínající hnedka za mostem. Bude to pěkně ostrý vstup, ale bude to stát za to. A taky že jo, řeku a domky na druhé straně bych mohl fotit snad pořád. Panuje nádherná viditelnost a taky je hnedka docela teplo. Cestička vyleze skoro až nakopec k vysílači a potom se vině pěkně po vrstevnici k vyhlídce. Potkávám jenom jeden německý pár a českou rodinu. Outdoor hadry prostě nosí evidentně jenom Ćeši. Je nádherně teplo, svěží vzduch a ty výhledy na okolní kopce! Kochačka a sestup do údolí do vesnice, která je nalepená na Berat. Po vzoru místních sedám do první kavárny, kde dávám limču a kafe. Skvělý espresso jako ostatně všude. Mám trochu hlad, však se taky doba oběda blíží, ovšem na nějaký street food to taky moc nevypadá. Asi bude třeba zajít hlouběji do novější části Beratu. Zachraňuje mně šunkový sendvič, hranolky a ayran. Není to úplně gastro nebe, ale je to levné. Kousek vedle je památník, plno jmen a rudá hvězda okolo. Komunistický převrat? Enver Hodža? Asi. Měl bych si to nastudovat. Vzhůru na druhý kopec směr pevnost, ovšem ne hlavní cestou, ale měl bych se tam dostat i druhé strany cestou mezi domky. Už je docela vedro, vypadá to, že dneska se trochu spálím. Cesta mně vede mezi barákama až k hradbám, takže se dostávám k hlavní bráně z druhé strany. Vstupné se dneska neplatí, tuším, že byl nějaký významný den, tak proto ta štědrost. Město v pevnosti nebo pevnost ve městě? V pevnosti se regulérně bydlí v malých baráčcích a mezi tím pobíhají místní nebo přespolní turisté. Pár restaurací a kavárně, k tomu nespočet vyhlídek a zajímavých zastavení. Na ostrohu je krásná vyhlídka na Berat, hory a řeku. Dá se sejít ještě níž a asi by bylo možné sejít po hodně strmém srázu až dolů k řece nebo ke kostelu, ale zase taková horská koza nejsem. V kavárně dávám (nečekaně drahé) pivko a uvědomuju si, že se asi dneska spálím. V jedné z uliček na mně mává stará paní, ať jdu dál. Na nějakou nezištnou pohostinnost tady v tomhle kraji zrovna úplně nevěřím, ale jdu. A když na stěně na dvorku vidím mozaiku s papírek „foto 1€“, tak se mně to hnedka potvrdí. Paní ale tvrdí, ať si to vyfotím klidně zadarmo. No to víš, že jo. Nic fotit nebudu! Dáme kafe, ptá se bábinka. Tak jo a představuje mně svého manžela. Ona je Oli a on je Toli (nebo naopak). Máme asi jedno společné slovo, takže konverzace po pár vteřinách značně vázne. Tak snad aspoň to kafe bude dobrý. Paní přinesla ještě džem, ale ten hnedka odmítám a chystám se k odchodu. A co nějaké peníze pro nás chudé albánské důchodce a taky za to kafe? No čekal jsem, jsou docela sympatičtí, tak věnuji stovku a odcházím si po svých. Bábinka zavírá branku, dneska už je vyděláno. Ještě chvíli fotím v podvečerním slunci a pomalu si to sunu dolů z pevnosti nazpět do hostelu. Docela jsem se dneska nachodil, tak se těším na sprchu a pohodu na terase. V hostelu chvilku kecám s Francouzem, který vypadá jako univerzitní profesor a cestuje malým autem přes celý Balkán a jinak se cpu sladkostma z nedaleké cukrárny a užívám podvečera. Ani nevím, zda jsem měl nějakou seriózní večeři nebo jsem se živil jenom dobrota, ale co vím, že jsem byl ještě venku fotit a projít se po kolonádě. Hlavně jsem byl docela unavenej, takže se šlo brzo spát. Zítra pofrčím pryč stejně jako většina z našeho hostelu. Jeden z nejlepších hostelů za poslední dobu, sdílení cestovatelských zážitků, loučení a pocit cestovatelské pospolitosti…

Prizren

Balkánský průlet – Priština, Gračanica a Prizren

31/3 – Priština, Gračanica a Prizren

Dobré ráno, Prištino. Copak bude dneska na snídani? Kuchyně je self-servis, ovšem ráno přijde paní a nachystá simit a nějakou marmeládu. Plán dnešního dne je takový, že prozkoumám Prištinu, což asi nezabere moc času, potom přejedu do srbské enklávy Gračanica, kde uvidím pravoslavný monastýr a potoulám se po okolí, abych se nakonec vrátil do Prištiny a chytl bus do Prizrenu. Už ze včerejšího výkladu na hostelu jsem pochopil, že v Prištině toho zajímavého moc k vidění nebude a bude to spíše o atmosféře a pozorování života. Nejdříve vyrážím na průzkum k nedalekým mešitám a taky potřebuju ranní kafe. První kavárna, venkovní zahrádka a macchiato se sladkým koláčem. Tak tady se mně bude líbit, protože to kafe bylo prostě skvělý. Jinak si zde ale připadám jako v Turecko, podobný styl budov, turecké potraviny, turecké firmy a mešity na klasický osmanský způsob. A místo soch Ataturka míjím kosovské národní hrdiny a bojovníky z nedávné války. „Běž se podívat na Newborn monument“, zdůrazňoval mně včera borec na hostelu. Dobrá tedy, asi to bude největší památka. Nápis „newborn“  slouží památka vyhlášení nezávislosti. Mnohem zajímavější je ale sportovní hala hnedka za nápisem. Balkánská brutalistní architektura v plné kráse okořeněná tím, že půlka haly během války vyhořela a nyní jde parkoviště. Vedle kluci normálně hrají basket. Strašidelná budova. Kousek od Newborn nápisu je asi největší highlight Prištiny, a to místní knihovna. Budova vypadá jako by byla složená z jednotlivých kostek, a nakonec obalená drátěnkou. Tak divná a strašně zajímavá zároveň. Zvědavost mně nedá, tak se jdu podívat dovnitř, kde se zrovna připojuji k exkurzi dětí a můžu se tak podívat i do dalších sálů knihovny. O kosovských národních hrdinech si v albánštině moc nepočtu, ale jinak moc zajímavé. Kontrastem vedle knihovny je nedostavěný pravoslavný klášter, které mu holt poválečná doba asi úplně nepřeje. Přes prodejnu suvenýrů a další kafe – macchiatu za euro se prostě odolat nedá –  psaní pohledů a návštěvu pošty se vracím nazpět na hostel. Beru batoh a klusám na autobusák, odkud mám namířeno do Gračanicy. Na autobusáku panuje velmi vtipný systém. Peróny jsou oplocené a jediná možnost, jak se dostat k busu je koupit si vstupenku na perón. K tomu účelu je speciální okýnko, kde si tuším za deset centů koupí člověk lístek, který o pár metrů vedle zkontrolují a teprve potom můžu nastoupit do busu, přičemž lístek si koupím až přímo v autobuse. Skvělý způsob, jak zaměstnat dva lidí na plný úvazek. Jeden autobus mně zrovna ujel, ale to nevadí, za chvilku jede další. Mám tak aspoň čas si dát něco k jídlu, protože ty smažený kofty nebo pleskavice vypadají a voní skvěle. Není to úplně nejlevnější (3€), ale chutná výborně. S plným žaludkem se těším do Gračanicy. Monastýr není velký, zvenku působí poněkud fádně, ovšem vnitřek je naprosto úžasně vyzdobený. Fotit bylo bohužel zakázáno. Překvapujeme mně, kolik lidí se sem chodí modlit. Chvilku fotím a čekám na lepší světlo a potom se jdu podívat po okolí, zda by se nedalo jít někam na výlet do přírody. Nedalo. Bahna všude plno, tohle by nedopadlo dobře. Tak aspoň chvilku courám kolem vesnice a beru zase bus nazpět do Prištiny. Bohužel jsem dal na radu místního děduly a místo na autobusák jedu nazpět do centra, takže nezbývá, než si dá cestu na autobusák ještě jednou. Aspoň můžu ještě zamávat Billu Clintonovi, protože pokračuji dále dolů do Prizrenu k albánským hranicím. Kosovo je malé, takže za chvilku jsme na místě. Hostel mám opět přes booking.com zamluvený, takže jdu na jistotu do centra a ihned se ubytovávám v poloprázdném hostelu. Majitel Agron mně dává výklad o historii města a popisuje, kam se všude dá jít na výlet. Například v zimě mají v nabídce výlety na sněžnicích do nedalekých hor. Já dám přednost průzkumu starého města a výletu kolem pevnosti. To ale až zítra, dneska už bude na programu jenom jídlo, nějaký ten turecký čaj a spánek. Jestli mně Priština připadala turecká, tak Prišten je naprosté Turecko. Na večeři si dávám výborné pide, k tomu ayran a jediné neturecká věc je pivko. Po jídle ještě vedle do čajovny na dva turecké čajíky a spát. Vedle mešity jsou moc pěkné obchody se suvenýry, mají zde staré mlýnky na kafe. Stojí sice docela dost, ale zítra sem myslím zajdu.

Prizren - Kosovo

Page 22 of 67

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén