Stejně jako minulý rok, i letos jsme vyrazili na lyže s CK Viktoria. I složení bylo stejné, jenom místo Schladmingu, jsme zamířili do oblasti Bad Gastein. Motivací byla, kromě nových lyží a touhou je vyzkoušet, i příjemná skoro last minute sleva. A co čekat od zájezdu s cestovní kanceláří za necelých šest tisíc korun na tři lyžařské dny a dvě noci v mládežnickém hotelu? Odjezd něco málo po půlnoci dvoupatrovým autobusem Setra (tzn. konečně cestovky pochopili, že Karosa není to pravé…) a příjezd na místo kolem deváté, rychlé převléknutí do lyžařského přímo v autobuse na parkovišti a hurá na sjezdovku. Ubytko až po lyžování, fasujeme skromný pokojík s koupelnou, který zdobí krásný výhled na Gastein a okolní kopce. Zlatým hřebem ve velkých uvzovkách je večeře (stravování obecně), které probíhá v vojensko-pionýrském stylu: plastové tácky s „prohlubněmi“ do, který se „kydne“ pokrm. Korunu všemu nasazuje snídaně a na papundeklu naškrábané nařízení, které praví, že nikdo nemá nárok na více jak dvě housky na snídani.

Ovšem jsme tu hlavně a především kvůli lyžování, takže:

SportGastein – lyžařská oblast vzdálená asi 20 min skibusem z městečka Bad Gastein. Oproti ostatním nepoměrně menší, ovšem o to výživnější. Lanovka začíná v skoro šestnáctistech metrech nad mořem a když se zadaří, dá se vyjet až do 2690 m.n.m. Když se zadaří je na místě, poněvadž vzhledem k extrémnějším povětrnostním, teplotním, sněhovým a mlhových podmínkám je ovlast hodně často zavřená. Týden před příjezdem byla celá oblast několik dní zavřená kvůli větru a extrémnímu chladu (minus dvacet a více), v době našeho pobytu byla celá oblast otevřená jenom v pátek dopoledne, jinak jezdila lanovka jenom zčásti či bylo úplně zavřeno. My měli to štěstí (nebo smůlu), že jsme se sem dostali v neděli, poté co přes noc napadlo tak 40 cm prašanu, a byla otevřena jenom lanovka do půlky a dvě sjezdovky. Na první pohled slabota, ale ta černá stála za to. Neskutečný prašánek spolu s okolním panoramatem utvořil vskutku luxní zážitek. Trochu po návštěvě SportGasteinu lituji, že jsme si nekoupil více freerideové lyže. Lyžařů s extrémně freeride „lopatami“ zde bylo hodně a já tiše záviděl, páč to musí být úžasný zážitek.

Počasí, sjezdovky, vleky atd na: http://en.winter.skigastein.com/weather-snow-report/sportgastein/

Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel – jinými slovy oblast mezi Bad Gasteinem a Bad Hofgasteinem tvoří základ badgasteinského lyžování a chce rozhodně pár dní na prozkoumání. Přímo z centra městečka vede pohodlná lanovka až na Stubnerkogel(2233 m.m.m.) odkud se vydat po trasách směr Gastein nebo přejet po sjezdovce B19 a B20 do údolí Angertal odkud šplhají další lanovky a vleky mimojiné v vrcholům Hohe a Kleine Scharte. Na výběr je plno možností, nicméně ne úplně vždy se dá kamkoliv bez problémů přejet. Sice je většina sjezdovek kategorie modrá a červená, dovolím si doporučit kombinaci B19 (červená, délka 3800m, převýšení 500m) dohromady s B20 (černá, délka 2200m, převýšení 550m), kdy klidné pasáže střídají strmější části. Dohromady bezvadné, ale fyzicky náročné svezení). Druhá zajímavá záýležitost je 8 (!!)km dlouhá sjezdovka H1 **z vrcholu **Hohe Scharte až do Bad Hofgasteinu. Žádná loučka, jak by se dalo čekat, se nekoná: rovinku, střídají strmé pasáže a když přidám minimum lidí, vychází mě ideální kombinace. Kdo dá na jeden zátah a nebude se flákat, ten má můj obdiv…:)

Počasí, sjezdovky, vleky atd na: http://en.winter.skigastein.com/weather-snow-report/schlossalm-angertal-stubnerkogel/

A jelikož nejsou fotečky, tak aspoň inspitující video z mé oblíbené červeno-černé B19, resp. B20: