Hepatitidu A i B (tzv. Twinrix) mám již z syrského výletu, levný špás to tenkrát nebyl. Je nutno přijít celkem 3x a každá dávka vyjde na 1500 Kč. Pokud si ještě dobře pamatuju, tak je první dávka, potom měsíc pauza a za půl roku následuje třetí vakcína. Údajně by očkování mělo být účinné již po druhé dávce a po kompletním očkování by mělo být celoživotně účinné.  Tuto informaci mám ze Zdravotního ústavu v Brně, naopak v Očkovacím centru mě tohle info de facto vyvrátili. Mají asi logicky pravdu – „co znamená doživotně?“ Pro někoho dalších 50 let, pro jiného třeba jenom let deset.

Zdravotní ústav v Brně na ulici Gorkého mě svými službami zrovna moc nenadchl. V čekárně bylo často narváno, což bylo způsobeno jednak přirozeným zájmem o očkování, ale pravděpodobně i značnou pomalostí personálu, jenž vstřícností a ochotou rozhodně nevynikal. na druhou vakcínu jsem musle nadvakrát, poprvé mě hodinu před koncem ordinační doby chlap na vrátnici nepustil, s tím, že je plno…spíše to vypadalo, že paní doktorky to zabalily dříve a touto výmluvou a zavřenýma dveřma si kryly záda. Že chci očkovací průkaz, ale kdeže není třeba…:)

Twinrix

Twinrix

Na další očkování byla logickou volbou alternativa v podobě Očkovacího centra (http://www.ockovacicentrum.cz/). Už fakt, že se dá objednat v klidu a komfortně  přes internet nebo využít bezplatné linky, zní dobře. Pár metrů od hlavního nádraží, za to ale  důkladně schované na konci dlouhé a klikaté chodby. Nikde nikdo, asi tohle místo ještě není tolik známé. Samotné očkování proti břišnímu tyfu je rychlé a stojí  550 Kč(lze platit jak kartou, tak i hotově). Návdavkem dostávám očkovací průkaz (zdarma, je to ostatně chytrá reklama pro dané zařízení), rady ohledně dalšího očkování a také info o možnosti  prevence proti malárii. S celkově dobrým pocitem ještě čekám poslušně 30 minut v čekárně, zda to se mnou nesekne (po Hepatitidě jsme vždy odklusal, aniž mě kdokoliv na tohle upozornil) a potom se snažím zvyknout hodně „brňavý“ pocit v očkované ruce.

Malarone

Malarone

Malárii nakonec řeším po konzultaci s internetem a lékařem Malaronem, žádná prevence v podobě medikamentů  vlastně neexistuje, pokud nechci podstupovat desítky vedlejších příznaků, které antimalarika vyvolávají. Tudíž, až  mně bude blbě, vezmu si Malaron a honem za místním felčarem.

Očkování proti vzteklině, žluté zimnici nebo choleře čekají na svou příležitost někdy v budoucnu při dalších výletech…:-)