Začínám řešit víza, zbývají nějaké tři týdny do odjezdu a zkušenost z minulých výletů říká, že je nejvyšší čas, protože stát se může cokoliv. Pakliže bych do Thajska cestoval na koupačku stačilo by mně 15-ti denní vízum udělované on arrival na letišti. Chci-li na dýl, v zásadě je nejlepší možností si obstarat víza dopředu. V mém případě potřebuji minimálně 2 vstupy, ideálně vstupy rovnou 3 a tomu také odpovídající platnost. Nutno dodat, že vízová politika Thajského království je na první pohled poměrně zmatečná, často se měnící a jediné co je hnedle jasné, že turista zapláče a bude platit a platit.

Pro moje účely tedy potřebuji celkem tři vstupy a platnost 60 dní nejmíň.  První možností je získání dvouvstupu a pro poslední vstup si na hranicích koupit tzv. re-entry permit, který opravňuje ještě k jednodmu vstupu a platí mám dojem 14 dní. Double entry se běžně vydává na ambasádě v Praze, ovšem slovo běžně je trochu ošemetný, protože v Praze více jak dva vstupy získat nelze. Ani ty dva vstupy nejsou úplně zadarmo, krom poplatku (tuším 700 Kč á vstup), vyplněného formuláře a jedné fotky je nutné doložit zpáteční letenku a aktuální výpis z účtu se zůstatkem min. 30 000 Kč. Výpis chodící poštou nestačí, musí být ještě opatřen razítkem příslušné domovské banky. Prostě kopa thajské byrokracie, jejíchž výsledkem nakonec stejně nebude to co chci, tedy třívstup.

Naštěstí existuje pohodovější a poměrně elegantní řešení (zvláště pro Brno a okolí 🙂 u naších bratrů Slováků v Bratislavě. Místo ambasády mají prostý konzulát (http://www.thaiconsulate.sk/), zato ale mnohem pružnější služby.  Počet vstupů není nijak omezen a to vše bez nutnosti prokazování se účtem, letenkou apod. Stačí vyplnit formulář, přiložit fotku složit částku odpovídající počtu vstupů (vždy 25 €/vstup) a víza jsou doma. To platí dvojnásob při „rychlé“ varianté bez čekání, kdy za příplatek 15€ dostanu víza během několika minut. Sice jsem zaplatil celkem 90€, ovšem maximální spokojenost! Adresa a úřední hodiny zde: http://www.thaiconsulate.sk/consulate2.htm.

Rentabilita je trochu na hraně s naší slábnoucí ekonomikou, ale co se dá dělat.  Na třech vstupech je rozdíl minimální, horší to bude s výměnou paněz na cestu. Můj neodhad a neochota plánovat moc dopředu mně výlet prodražily o hodně víc.