Již si nevzpomínám, kdy jsem se poprvé dozvěděl o projektu Via Czechia, ovšem vím, že hned jak jsem uviděl trasy okolo České republiky, tak jsem začal plánovat přejezd Šumavy na kole. Minulý rok jsem koupil podsedlovou brašnu Topeak a vyzkoušel si jízdu „natěžko“ v Beskydech. Možnost spojit moje oblíbené činnosti (kolo a cestování) v podobě lehkého bikepackingu mě nadchla a rozhodně jsem chtěl letos něco podobného podniknout. Stačí mít pár dní volno, najít si nějaké přiměřené ubytko, nechat se inspirovat již vytvořenou trasou a vyrazit.

Jelikož Šumava není zrovna za rohem, měním základnu z Tišnova na Prahu a 22. července vyrážím rychlíkem  v 8:30 z Prahy do Chebu, kde přestoupím na osobák do Aše. Při přestupu dávám řeč s borcem, který má podobně naložený kolo a jede podobnou trasu jako já. Já jedu dolů k Lipnu, David jede nahoru do Krkonoš. Slovo dalo slovo a první kilometry z Aše k nejzápadnějšímu bodu ČR jedeme spolu. Stezka Českem bude evidentně populární, protože ihned potkáváme několik pěších poutníků, kteří zde začínají svoji trasu. V případě nejzápadnějšího bodů platí jednoznačně, že cesta je cíl.  Chvilku se jede po asfaltu, potom po louce a nakonec po kořenech v lese. U nejzápadnějšího bodu je foto samozřejmě nutnost a můžeme pokračovat dál.  Po společném obědě ve vietnamském bistru v Aši a zhodnocení, že Aš je vážně divný město, pokračujeme dohromady po trase do vesnice Hazlov, kde se dělíme a já pokračuji dál dolů na Cheb a Mariánské lázně. Mám dneska v plánu kolem 90 km s převýšením cca 1300 m.  V původním plánu byla zastávka v Chebu, ale díky obědu mám lehký skluz, takže Cheb bude muset počkat na jindy. První pauza a omylem vypnutý tracking je na Bismarckově rozhledně na Zelené hoře.

Překvapilo mě, že už mám nastoupáno skoro 1000 metrů a ještě zdaleka nejsem v cíli. Nevadí, aspoň potrénuji na další dny, kdy bude mnohem více stoupání. Je docela vedro, v Hrozňatově dávám kofolu a mažu do cílového kempu La Provance u Mariánských lázní.

Celkem dnešní etapa dala 96,4 km a 1500 výškových. Díky vedru to bylo o fous náročnější, než jsem čekal, ale to nevadí. Smažák a dvě Plzně jako skvělá kombinace pro doplnění energie. Moc pěkný kemp je poloprázdný, chatka s povlečením stála 560 Kč. Těším se na další den :-).